Armata 3.7 cm Flak 43 trafiła do fortecznej kolekcji!

Opłaca się być grzecznym przez cały rok! Pasjonaci historii z fortu Gerharda w Świnoujściu od Świętego Mikołaja dostali armatę 3,7 cm Flak 43. W zbiorach muzealnych w Polsce nie ma takiej drugiej.


- Armat tego typu Niemcy wyprodukowali stosunkowo niedużo, bo 900 sztuk. Do dzisiaj na świecie zachowało się ich około 10. Posiadają je z reguły prywatni kolekcjonerzy. Flak 43 3,7cm jest więc militarnym białym krukiem. To najlepszy prezent od Mikołaja, jaki mogliśmy sobie wymarzyć - mówią pasjonaci historii z Fortu Gerharda.


Tego typu armatki były na wyposażeniu między innymi niemieckich KFK czyli Kriegsfischkutte, co można przetłumaczyć jako wojenne kutry rybackie. Nazwa bierze się stąd, że jednostki rzeczywiście były wcześniej kutrami, ale w trakcie wojny przerabiano je do celów bojowych. Przebudowy Niemcy dokonywali w stoczni na prawym brzegu Świny, która znajdowała się mniej więcej w miejscu, gdzie obecnie jest świnoujska stocznia.

- Co ciekawe po zakończeniu II wojny światowej siedem jednostek KFK na powrót zaczęło pływać po Bałtyku jako kutry rybackie. Armata, która do nas trafiła, została zdemontowana z jednej z tego typu jednostek. Jest bez podstawy, ale poza jednym wygiętym fragmentem jest w bardzo dobrym stanie. Właściciel eksponatu umarł, a jego zbiory przejęły dzieci. Właśnie od nich kupiliśmy armatę - mówi Piotr Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda.


Niemcy wyprodukowali kilka typów armat tego kalibru, ale Flak 43 był najlżejszy oraz szybkostrzelny. Montowano go nie tylko na kutrach, ale i na pojazdach lądowych. Znajdował się na wyposażeniu Sd.Kfz.7, czyli na niemiecich ciągnikach artyleryjskich. Tego typu pojazd znajduje się zresztą w Forcie Gerharda. Niestety, już tylko w postaci reliktu. - Chodzi o pojazd wyciągnięty przed laty z morza w Dziwnowie i ofiarowany przed laty naszemu muzeum - uściślają pasjonaci historii ze Świnoujścia.


Dodajmy, że po wojnie takie armaty służyły w polskiej Marynarce Wojennej. Egzemplarz 3,7cm Flak 43 wzbogaci bogatą już ekspozycję dział i armat świnoujskiej twierdzy.

 

YouTube