Armata 3.7 cm Flak 43 trafiła do fortecznej kolekcji! |
Opłaca się być grzecznym przez cały rok! Pasjonaci historii z fortu Gerharda w Świnoujściu od Świętego Mikołaja dostali armatę 3,7 cm Flak 43. W zbiorach muzealnych w Polsce nie ma takiej drugiej.
- Armat tego typu Niemcy wyprodukowali stosunkowo niedużo, bo 900 sztuk. Do dzisiaj na świecie zachowało się ich około 10. Posiadają je z reguły prywatni kolekcjonerzy. Flak 43 3,7cm jest więc militarnym białym krukiem. To najlepszy prezent od Mikołaja, jaki mogliśmy sobie wymarzyć - mówią pasjonaci historii z Fortu Gerharda.
Tego typu armatki były na wyposażeniu między innymi niemieckich KFK czyli Kriegsfischkutte, co można przetłumaczyć jako wojenne kutry rybackie. Nazwa bierze się stąd, że jednostki rzeczywiście były wcześniej kutrami, ale w trakcie wojny przerabiano je do celów bojowych. Przebudowy Niemcy dokonywali w stoczni na prawym brzegu Świny, która znajdowała się mniej więcej w miejscu, gdzie obecnie jest świnoujska stocznia.
- Co ciekawe po zakończeniu II wojny światowej siedem jednostek KFK na powrót zaczęło pływać po Bałtyku jako kutry rybackie. Armata, która do nas trafiła, została zdemontowana z jednej z tego typu jednostek. Jest bez podstawy, ale poza jednym wygiętym fragmentem jest w bardzo dobrym stanie. Właściciel eksponatu umarł, a jego zbiory przejęły dzieci. Właśnie od nich kupiliśmy armatę - mówi Piotr Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda.
Niemcy wyprodukowali kilka typów armat tego kalibru, ale Flak 43 był najlżejszy oraz szybkostrzelny. Montowano go nie tylko na kutrach, ale i na pojazdach lądowych. Znajdował się na wyposażeniu Sd.Kfz.7, czyli na niemiecich ciągnikach artyleryjskich. Tego typu pojazd znajduje się zresztą w Forcie Gerharda. Niestety, już tylko w postaci reliktu. - Chodzi o pojazd wyciągnięty przed laty z morza w Dziwnowie i ofiarowany przed laty naszemu muzeum - uściślają pasjonaci historii ze Świnoujścia.
Dodajmy, że po wojnie takie armaty służyły w polskiej Marynarce Wojennej. Egzemplarz 3,7cm Flak 43 wzbogaci bogatą już ekspozycję dział i armat świnoujskiej twierdzy.

Armata KWK 5cm 38 L/42 trafiła do zbiorów MOW 
Dzięki współpracy z kolegami z Francji kolekcja Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu powiększyła się o kolejny eksponat! Nowym nabytkiem jest jedyna w Polsce armata KWK 5cm 38 L/42.

B-13 już po remoncie 
W miniony czwartek, w Forcie Gerharda w Świnoujściu zakończył się remont olbrzymiej armaty B-13, kalibru 130 mm. Warto raz jeszcze podziękować Robertowi Jóźwiakowi i jego pracownikom z Marine Coating. To dzięki ich wsparciu Świnoujście wzbogaciło się o kolejny wartościowy i pięknie odrestaurowany eksponat.

Diorama armaty 8.8cm bogatsza 
Muzealna wnęka okrętowej armaty 8,8 cm SK C/35 jest stale uzupełniana kolejnymi eksponatami związanymi z działem, które od kilku lat jest na stanie fortecznego muzeum. Tym razem do kolekcji naszej trafił model uboota w wersji oceanicznej!

Johana już na stanowisku 
Oryginał ważył blisko 15 ton i był obsługiwany przez dziesięciu żołnierzy. Lufa miała długość ponad 5 metrów, a pociski ważące kilkadziesiąt kilogramów miotane były na odległość nawet 7 kilometrów. Wykonanie modelu tego kolosa trwało ponad 8 miesięcy! Od kilku dni w naszym Forcie można obejrzeć pierwszą w Europie replikę armaty nabrzeżnej Ringkanone 15 cm!

Kolejny eksponat klasy światowej w Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu! 
Kolejny powód do radości - od wczoraj w naszym muzeum można podziwiać unikalne niemieckie działo przeciwpancerne KWK 51 kalibru 7,5 cm, zamontowane na fortecznej lawecie L/24!

Pantherturm w naszym forcie! 
Na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu już za kilka dni będzie można oglądać unikatowy zabytek- wieżę Pantherturm! Na świecie zachowało się tylko dwa takie eksponaty, ale tylko ten z polskiej kolekcji będzie prezentowany na schronie, który wykonany zostanie w skali 1:1!

Unikalna armata ze szlakiem bojowym 
Została wyprodukowana w 1942 roku. Przeszła z polskimi żołnierzami niemal cały szlak bojowy, który zakończyła na Wale Pomorskim. Od kilku dni można podziwiać ją w Świnoujściu. Mowa o armacie ZIS-3, która od kilku dni wzbogaciła zbiory Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda.