Co o północy powiedzą zwierzęta z fortu?

Zwierzęta w Wigilię o północy mówią ludzkim głosem. Pasjonaci historii ze świnoujskiego Fortu Gerharda dobrze wiedzą, że nie są to żadne wymysły i legendy. Tutejsze zwierzęta co roku mają coś ciekawego do powiedzenia. – Dla niektórych muzealników byłoby lepiej, gdyby zwierzęta milczały – mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.


Tradycja ma związek z narodzinami Chrystusa. Właśnie zwierzęta hodowlane z Betlejem miały przekazać radosną nowinę. Stąd przekonanie, że w wigilijną noc zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Tradycja nakazuje, żeby po wigilijnej kolacji zanieść zwierzętom resztki ze świątecznego stołu. Tak właśnie dzieje się w Forcie Gerharda. Pracownik fortu, który odpowiada za karmienie zwierząt, zapewnia, że głosy nie są wcale związane z jego bujną wyobraźnią ani faktem, że podczas wigilijnej wieczerzy lubi wypić kieliszek grzanego wina (a czasami nawet dwa).– Niestety, sporo jest narzekań. Doniesienia od wszędobylskich kóz wręcz kompromitują niektórych naszych przewodników. Okazuje się, że Marcin, który sam o sobie mówi, że świetnie opowiada o historii fortu oraz regionu, tak naprawdę flirtuje z niektórymi turystkami. Od jednej wziął nawet numer telefonu. Na takie rzeczy nie ma czasu w pracy – nie kryje oburzenia nasz rozmówca.


 Marcin Ossowski zaprzecza, że takie wydarzenie miało miejsce i zapewnia, że kozy pomyliły go z przewodnikiem z Poznania, który pracował latem w Podziemnym Mieście, a fort odwiedził tylko "przelotem". -Zaczepiał turystyki i szczerzył do nich zęby. Ja na taki brak profesjonalizmu bym sobie nigdy nie pozwolił- zapewnia M. Ossowski.


Krytyki nie uniknął także dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, Piotr Piwowarczyk. Kot Felek od dwóch lat narzeka na uszczuplenie kocich etatów w forcie i w związku z tym ogrom obowiązków, którym musi podołać. -Nie nadążam za łapaniem tych paskudnych myszy! To robota dla przynajmniej trzech kotów a wszystko jest na mojej głowie. Dyrektor kupił wielką armatę, a za te pieniądze spokojnie mógłby zatrudnić nawet 300 dachowców- nie krył rozgoryczenia Felek.


Sucza Wiki- zdaniem naszych rozmówców- opowiada sporo niewydarzonych historii. Twierdzi, że w Australii żyło się jej lepiej, a dziwaczne psy z rogami (chodzi najprawdopodobniej o kozy) są niemiłe i trudno się z nimi dogadać. A inny pies ma wąsi, prycha i drapie pazurami.


Najwięcej powagi zachowuje karp Juzef (pisownia oryginalna), zamieszkujący fosę. Ma przemyślenia natury filozoficznej. Zastanawia się, dokąd zmierza ten świat i ludzie. Niepokoją go także zmiany klimatyczne oraz coraz częstsze cofki. W zeszłym roku dowodził, że szansą ludzkości jest podbój kosmosu i kolonizacja planety Mars.


Co powiedzą przedstawiciele zwierzęcego regimentu w Forcie Gerharda w tym roku? Dyrekcja muzeum zapewnia, że wsłuchuje się w prośby i sugestie czworonogów i tym razem więcej będzie pochwał aniżeli narzekań.


Tekst i fot. Bartosz Turlejski / Kurier Szczeciński

YouTube