Dbajcie o ptaszki. Te duże i te mniejsze |
Przez kilka najbliższych dni ostro (jak na świnoujskie warunki) przymrozi! Pamiętacie o naszych mniejszych braciach - szczególnie ptakach? Warto pomyśleć o miseczce wody, słonince za oknem i kramiku z ziarenkami!
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię.
W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.
Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się „darmowej stołówki”. Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków - róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.
Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady - lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!
Zimowe dokarmianie przyciąga różne gatunki ptaków. Trudno określić skład uniwersalnego pokarmu dla wszystkich, gdyż każdy z nich lubi co innego:
Łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Chleb (wyłącznie świeży i rozdrobniony) może stanowić tylko uzupełnienie pokarmu! Karmienie wyłącznie pieczywem (przez kilka miesięcy) prowadzi do chorób układu pokarmowego!
Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kasza, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm.
Sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie.
Kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustra, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.
Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.
Dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie.
Trznadle jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.

Forteczna krata znów broni wejścia 
Niegdyś podobne ogrodzenia były niemal w każdej pruskiej twierdzy. W Świnoujściu i Szczecinie nie zachowało się ani jedno przęsło. Krata z XIX wieku dotarła na wyspię Wolin z Torunia. Od kilku dni ogrodzenie broni dostępu od południowej strony Fortu Gerharda.

Nasi skrzydlaci przyjaciele będą mieli lepiej! 
Od dziś sikorki, dzięcioły, nietoperze, a nawet kaczki mieszkające na forcie i w jego okolicach będą mogły wychowywać nowe pokolenie w bardziej komfortowych warunkach! Żołd zamiast trafić w ręcę pruskich żołdaków powędrował w ręcę skrzydlatych przyjaciół! Tym razem oprócz dużej ilości smakołyków postanowiliśmy kupić nowe domki.

Zegar z wysadzonej twierdzy 
Do Fortu Gerharda trafiła tarcza zegarowa, która przed laty zdobiła fasadę wewnętrzną nieistniejącej już Twierdzy Portowej w Świnoujściu. Fort nr 1 został wysadzony w powietrze w latach 70. ub. wieku w związku z budową portu. Po pięknym niegdyś obiekcie pozostały fundamenty, zdjęcia, wspomnienia i... skarby historii, które nadal czekają na odkrycie.