Do fortu trafiło wyposażenie schronu z Łodzi!

 

 

Podczas rozbiórki dworca kolejowego Łódź Fabryczna znaleziono pomieszczenie wyposażone w unikalny system wentylacyjny firmy Dräger Werk Lubeck oraz kilkanaście par drzwi przeciwgazowych. Pod halą z kasami biletowymi znajdowało się pomieszczenie piwniczne przerobione na schron, a do wejścia prowadziły te same schody, co do toalet.

 

Całość trafiłaby na złom, gdyby nie magazyn "Archeologia Wojenna". Wydawnictwo wystąpiło do PKP i konserwatora zabytków w Łodzi z prośbą o przekazanie wyposażenia schronu do jakiegoś muzeum. Chociaż brane pod uwagę były różne muzea, w tym również z Łodzi, to wyposażenie trafiło na sam koniec polski, do Świnoujścia.

 


To wyposażenie jest jednym z najcenniejszych jakie w ostatnich latach udało się uratować od zniszczenia. Trzydziestokilogramowe drzwi są sygnowane, a na wyposażenie składa się kilkadziesiąt elementów i ponad sto metrów rur wentylacyjnych!

 

Docelowo wyposażenie będzie zamontowane w Baterii Przytór - zabytku, którym opiekują się pasjonaci z Naszego Fortu. Zanim jednak unikaty trafią na swoje miejsce, będą przez jakiś prezentowane w Forcie Gerharda.

 

Jeszcze raz dziękujemy "Archeologii Wojennej" za pomoc w sprowadzeniu unikatów do Świnoujścia!

 

 

 

Wieża Pantherturm w Muzeum Obrony Wybrzeza w Świnoujściu

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:27
Data dodania: 06.21.2012

Działo PAW 600 w Forcie Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:11
Data dodania: 10.31.2012

Wystawa "Polskie Państwo Podziemne w walce z bronią V" już otwarta!

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:57
Data dodania: 03.22.2012
YouTube