Fizylierzy w Szczecinie na obchodach Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada na Wałach Chrobrego w Szczecinie zgromadziło się kilka tysięcy ludzi. Z okazji obchodów Święta Niepodległości można było obejrzeć defiladę wojskową oraz rekonstrukcję historyczną przedstawiającą walki polskich żołnierzy z wojskiem pruskim w 1918 roku. Nie zabrakło tam również Fizylierów ze Świnoujścia.

 

 

Punktualnie w południe 11 listopada w Szczecinie rozpoczęły się obchody 94 rocznicy odzyskania Niepodległości. Kilku tysięczna publiczność obserwowała defiladę wojskową z udziałem 12 Brygady Zmechanizowanej, dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej, 12 Batalionu Dowodzenia oraz 5 Pułku Inżynieryjnego. W trakcie można było również zobaczyć sprzęt jaki znajduje się na wyposażeniu m.in. żołnierzy stacjonujących w Afganistanie np. transportery opancerzone "Rosomak" czy też wóz rozpoznawczy BRDM.

 

Na obchodach pojawili się m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Ireneusz Bartniak oraz generał Rainer Korff z NATO- głównodowodzący w Europie Centralnej.

 

Tuż po ceremonii i przemarszu wojsk widzowie mogli obejrzeć epizod historyczny opierający się na prawdziwych wydarzeniach z 1918 roku. Kilkudziesięciu rekonstruktorów, strzelająca broń i armaty, przeraźliwe serie ciężkiego karabinu maszynowego oraz profesjonalna pirotechnika filmowa przekształciła teren w prawdziwą scenerie filmową. Celem wydarzenia było zaprezentować publiczności wydarzenia związane z rozbrojeniem pruskich żołnierzy w końcowych tygodniach I wojny światowej. W role narratora wcielił się Igor Górewicz- organizator i pomysłodawca scenariusza.

 

Na placu bitwy nie zabrakło również fizylierów ze Świnoujścia. - To najlepsza rekonstrukcja w jakiej uczestniczyłem! - powiedział Damian Balicki ze Świnoujścia, który wcielił się w rolę pruskiego wartownika.- Po ciężkiej bitwie musieliśmy się niestety poddać ale cóż, taka nasza rola- dodaje.

 

W Szczecinie po raz pierwszy na tak dużą skalę użyto pirotechniki filmowej. Mamy nadzieje że w przyszłym roku impreza będzie równie wybuchowa jak tegoroczna!

 

 

 

YouTube