Fort przyszłości

Już w najbliższą sobotę, 05.08.2017 roku, o godzinie 10:00 w Forcie Gerharda zostanie otwarta nowa wystawa pt. "Fort przyszłości". Wystawa składa się z 25 plansz prezentujących imponującą koncepcję rewaloryzacji fortu.


Fort Gerharda jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Pomorzu Zachodnim. Od 2001 roku dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii, zabytek przywracany jest do czasów dawnej świetności.


 - Na samym początku naszej pracy przy ratowaniu zabytku, fort był wielkim wysypiskiem śmieci, porośniętym setkami drzew. Co ciekawe jeszcze w latach 90. XX wieku był pomysł aby zabytkowy fort zrównać z ziemią pod kolejny portowy plac, podobnie jak zrobiono to z Twierdzą Portową w latach 70. - opowiada Marcin Ossowski, pasjonat historii z Fortu Gerharda. Odstąpiono jednak od tego pomysłu, ale i tak końcówka XX wieku była dla fortu niefortunna. Złomiarze ukradli wszystkie zachowane metalowe elementy razem z pancernymi drzwiami i okiennicami redity- dodaje Pan Marcin.


Dziś dzięki swoim opiekunom może być już tylko lepiej. Od kilkunastu lat fort jest systematycznie rewitalizowany, a Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu mające swoją siedzibę w Forcie Gerharda, jest jedną z największych tego typu placówek w Polsce. Jednak aby fort mógł wrócić do swojego stanu pełnej świetności, potrzeba już tylko... pieniędzy.W 2017 roku muzealnicy z MOW wraz z Arkadiuszem Woźniakowskim - gdańskim architektem oraz pasjonatem historii - stworzyli kompletną koncepcje zagospodarowania fortu. Przedstawia ona dokładny plan odbudowy fortu i jego infrastruktury, adaptacji pomieszczeń na cele wystawiennicze, stworzenie sal edukacyjnych oraz rekonstrukcje w skali 1:1 armat Ringkanone 15cm i 21cm.


- Jednym z ważniejszych elementów jest adaptacja kazamatów - dawnych koszar - na schronisko młodzieżowe na 50 miejsc. To byłoby uzupełnienie naszego produktu, dzięki czemu nasze szkolenia mogłyby trwać nawet kilka dni! - dodaje Marcin Ossowski.


Wszystkie pomysły na rewitalizacje fortu będzie można zobaczyć na wystawie już od najbliższej soboty. Wsparcie przy tworzeniu wystawy możliwe było dzięki współpracy z mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujscku, spółką Gaz System S.A. Dziękujemy!

YouTube