Forteczny słupek uratowany!

To jeden z ostatnich tego typu zabytków w Świnoujściu! Wolontariusze uratowali od zniszczenia zabytkowy granitowy słupek, który 100 lat temu wyznaczał teren świnoujskiej twierdzy!

 

Granicznik stał niedaleko terenu byłej kwarantanny portowej- na prawobrzeżu Świnoujścia. Tuż za nią do dziś znajdują się pozostałości tzw. lutety- dzieła obronnego zbudowanego na planie półksiężyca.


Teren kilka dni temu teren zaczęto plantować- by wybudować na nim portowy parking dla samochodów ciężarowych. Na szczęście pozycję słupka wcześniej zapisano gps-em i po kilku godzinach poszukiwań, dzięki pomocy wolontariuszy uczestniczących w akcji „Wakacje z Historią” udało się słupek odkopać i przewieźć do Fortu Gerharda.- Akcja była bardzo trudna ze względu na lokalizację słupka daleko od drogi. – opowiada jedne z wolontariuszy. – Dobrze, że w grupie było kilka osób z duża krzepą!
Na ważącym kilkaset kilogramów głazie wyryto dwie litery – J. ( Jagd) i G. ( Grenze) i numer 10. Głaz w ¾ zagłębiono w ziemi- jego waga miała uniemożliwić przypadkowe usunięcie kamienia i przesunięcie granicy. Słupek pochodzi z pierwszej fazy budowy twierdzy - z 1860 roku.
- Takimi słupkami wyznaczono granice terenu w którym nie można było posługiwać się bronią palną.


W przypadku Świnoujścia był to przedpole każdej fortyfikacji w promieniu około 200 kroków przed fosami. – opowiada Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda.- Dodatkowo w Świnoujściu można jeszcze odnaleźć betonowe słupku wyznaczające dwa inne rejony- tzw. ograniczeń budowlanych.Wokół umocnień wytyczano dwa lub trzy pierścieniowe pasy tzw. ograniczeń budowlanych. Chodziło o to, by budowle cywile nie zasłaniamy wałów i by nieprzyjaciel nie mógł za nimi znaleźć schronienia, lub skrycie zbliżyć się do umocnień. W pierwszym rejonie( do 600m od fortyfikacji) obowiązywał całkowity zakaz wznoszenia jakichkolwiek budowli. W pozostałych- pozwolenia na budowę wydawano warunkowo- pod warunkiem podpisania zobowiązania do rozbiórki budowali na własny koszt w przypadku zagrożenia wojennego.


Warto dodać, że to już czwarty forteczny słupek w kolekcji Muzeum Oborny Wybrzeża w Świnoujściu. Najstarszym i najwartościowszym zabytkiem w kolekcji jest granicznik z końca XVIII wieku, wyznaczający granicę królewskiego terenu łowieckiego- z pięknym królewskim monogramem.Organizatorem wydarzenia było Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Stowarzyszenie „Grupa Łódź”. Wydarzenie odbyło się dzięki Mecenasowi Muzeum Obrony Wybrzeża- Spółce Polskie LNG, producentowi wykrywaczy – firmie Rutus i firmie Resty.


 

 

YouTube