III Wakacje z Historią za nami

 

„Wakacje z Historią 2014” przeszły do historii! Przez tydzień kilkunastu wolontariuszy z Łodzi, Szczecina, Zabrza i Poznania pomagało w remoncie schronów Podziemnego Miasta i odkrywało tajemnicę Twierdzy Świnoujście. Pasjonaci wrócili do domów z piękną opalenizną ( w tym roku dopisała pogoda) i masą wspomnień!


Wolontariusze Świnoujście odwiedzili już trzeci raz. Po skoszarowaniu na terenie Fortu przez niemal tydzień pracowali przy remoncie schronu łączności w kompleksie Podziemnego Miasta.


 

- W grupie wolontariuszy są ludzie różnych zawodów. Między innymi elektrycy, dzięki którym udało się przywrócić sprawność instalacji elektrycznej. – mówi Witek Stusio, jedne z organizatorów akcji.- Pozostali uczestnicy przygotowali do malowania ściany schronów, pompowali wodę z zalanych podziemi i przeszukiwali wykrywaczami teren przyległy do schronów- w poszukiwaniu zabytków, które wzbogacą kolekcję muzeum.Popołudnia były przeznaczone na odkrywanie tajemnic Twierdzy Świnoujście, krótkie plażowanie i odkrywanie uroków przyrodniczych wyspy Wolin.
- Koniki były piękne. A w bunkrze było strasznie ciemno!- mówi siedmioletnia Agatka, najmłodsza uczestniczka „Wakacji…”.


 


Jedna z wycieczek zakończyła się akcją ratowanie ciekawego zabytku- fortecznego słupka granicznego.
- Akcja była bardzo trudna ze względu na lokalizację słupka daleko od drogi. – opowiada jedne z wolontariuszy. – Dobrze, że w grupie było kilka osób z duża krzepą!


„Wakacje z Historią 2014” zakończyło losowanie nagród wśród uczestników- w tym wykrywacza metali.


Organizatorem wydarzenia było Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Stowarzyszenie „Grupa Łódź”. Wydarzenie odbyło się dzięki Mecenasowi Muzeum Obrony Wybrzeża- Spółce Polskie LNG, producentowi wykrywaczy – firmie Rutus i firmie Resty.


 

YouTube