Johana już na stanowisku

 w ciągu niespełna kilku godzin udało się postawić armatę na stanowisku nr. IV(w ciągu niespełna kilku godzin udało się postawić armatę na stanowisku nr. IV)

 

Oryginał ważył blisko 15 ton i był obsługiwany przez dziesięciu żołnierzy. Lufa miała długość ponad 5 metrów, a pociski ważące kilkadziesiąt kilogramów miotane były na odległość nawet 7 kilometrów. Wykonanie modelu tego kolosa trwało ponad 8 miesięcy! Od kilku dni w naszym Forcie można obejrzeć pierwszą w Europie replikę armaty nabrzeżnej Ringkanone 15 cm!

 

Johana- bo takie imię już wkrótce otrzyma ta piękna armata- została wykonana na podstawie oryginalnych planów z końca XIX wieku. Tego nietypowego zadania podjął się płatnerz ze Szczecina- Piotr Kaczmarzyk. - Zadanie nie było łatwe, bo to pierwszy taki model w Europie. Nie ma także pełnowymiarowego oryginału- model powstał w oparciu o plany. - mówi Pan Piotr Kaczmarzyk „Mardinus” na co dzień produkujący miecze, zbroje i inne średniowieczne oporządzenie. – Johana ma naprawdę piękną sylwetkę. To prawdziwa piękność nad pięknościami! – dodaje uradowany z wyniku pracy płatnerz.

 

Działo stanęło na stanowisku numer 4 na tzw. dolnym tarasie artyleryjskim. To typowa armata nadbrzeżna- zamiast podwozia kołowego został osadzona na specjalnej stalowej, obrotowej lawecie. Pierwotnie fort był wyposażony w cztery takie działa. Uzbrojenie zostało zdemontowane pod koniec I wojny światowej.

 

Nasza "dziewczynka" już wkrótce będzie miała o wiele większą siostrzyczkę- Bertę! -Pod koniec roku ruszą prace nad kolejną armatą, tym razem blisko dwa razy większą- ringkanone 21cm.- zaciera ręce Dariusz Krzywda z Fortu Gerharda.

 

Działo ringkanone 15 cm zostało zaprojektowane na użytek okrętów pruskiej marynarki wojennej w lata 60-tych XIX wieku. Armata okazał się bardzo skuteczna- między innymi w przebijaniu potężnych pancerzy okrętowych, dlatego postanowiono wykorzystać ją w artylerii.

 

 

 

Na zdjęciach poniżej- Johana 15cm na podstawie wz.73 z oficerem Piotrem Kucharskim ( w oryginalnym płaszczu i kugelhaube 2 Pułk Artylerii Pieszej im. von Hindersina) i kanonierem Alanem Kąkolewkim (w oryginalnej bluzie i kugelhaube 2 Pułk Artylerii Pieszej im. von Hindersina- w drugim planie).

 

 

 

Fortowe Ringkanone w Teleexpresie

Autor: antrakasto
Czas: 0:40
Data dodania: 07.07.2012

Pantherturm i Ringkanone w TVP Historia

Autor: Fort Gerharda
Czas: 3:10
Data dodania: 10.31.2012

Ringkanone wkrótce w Forcie!

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:16
Data dodania: 07.07.2012

Johana- na stanowisku- okiem Teelexpresu

Autor: Fort Gerharda
Czas: 0:29
Data dodania: 10.31.2012
YouTube