Kolejni filmowcy w Forcie Gerharda i Podziemnym Mieście

Białoruska ekipa filmowa przez kilka dni kręciła na naszych wyspach film dokumentalny dotyczący ostatnich dni II wojny światowej. Dokument powstał na zlecenie producenta gry World of Tanks, który chce materiał wykorzystać do promocji swojej gry i uczczenia 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

 

Film ma trwać kilkadziesiąt minut i być jednym z kilku odcinków cyklu, który jest realizowany w Polsce (poza Świnoujściem jeszcze we Wrocławiu) , Czechach i Niemczech.Filmowcy rozmawiali z weteranami, odwiedzali historyczne miejsca potyczek- pod Wolinem, Mokrzyckimi Górami i w Świnoujściu. Zwiedzili także Baterię Vineta ( Podziemne Miasto) z której hitlerowcy ostrzeliwali jednostki Armii Czerwonej pod Dziwnówkiem i Wolinem, miejsce zatopienia Lutzowa, forty i inne ciekawe miejsca związane z wydarzeniami z przełomu kwietnia i maja 1945 roku.


- Obiektem, który zrobił na ekipie największe wrażenie jest Podziemne Miasto. Producent odcinka nie wyklucza, że filmowcy z Białorusi wkrótce powrócą na wyspy by kontynuować kolejny projekt filmowy- tym razem związany z okresem Zimnej Wojny- mówi Marcin Ossowski z Muzeum Obrony Wybrzeża, które jest gospodarzem obiektu.


Jednym z najciekawszych elementów dokumentów będą relacje weteranów- żołnierzy Armii Czerwonej, do których w Rosji, Białorusi i Ukrainie dotarli producenci dokumentu.


Premierę „wyspiarskich” odcinków zaplanowano na połowę kwietnia. Materiał będzie dostępny na stronie World of Tanks, stronach społecznościach gry, serwisie youtube i na płytach DVD.

 

 

Doda wystraszyła bobra

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:43
Data dodania: 11.17.2014

Wieża Pantherturm w Telexpresie

Autor: Fort Gerharda
Czas: 0:17
Data dodania: 11.17.2014

Fort Gerharda Inscenizacja 2013 Piekło Okopów

Autor: Wojtek Rudzki
Czas: 19:47
Data dodania: 11.21.2014

Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego Bóg wojny

Autor: swinoujskie.info
Czas: 25:01
Data dodania: 02.18.2015
YouTube