Kolejny eksponat klasy światowej w Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu!

Kolejny powód do radości - od wczoraj w naszym muzeum można podziwiać unikalne niemieckie działo przeciwpancerne KWK 51 kalibru 7,5 cm, zamontowane na fortecznej lawecie L/24!Eksponat pochodzi z kolekcji szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji ( dziękujemy!!!!). Do naszej placówki trafił w związku z wystawą "Artyleria przeciwpancerna w niemieckiej fortyfikacji w czasie II wojny światowej." Planowany termin otwarcie wernisażu to maj 2015 roku- warto przypomnieć, że jest to pierwsza taka wystawa na świecie i po raz pierwszy na świecie w jednym miejscu będzie można obejrzeć:
w wersjach fortecznych:
- pantherturm z armatą 7,5 cm ( dwa zachowane egzemplarze na świecie) ; z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie;
- KWK 52 7,5cm ( cztery zachowane egzemplarze na świecie) , z kolekcji Fortu Gerharda (MOW)
- KWK 39 5cm, ( około 20 sztuk zachowanych na świecie), z kolekcji Muzeum Techniki ...
- 8,8 cm SKC L/30 ( 12 zachowanych egzemplarzy na świecie) z kolekcji Fortu Gerharda (MOW)
i kilka innych bezcenny, artyleryjskich eksponatów ( 8cm PAW 600 - trzy egzemplarze na świecie!).


O dziale z Muzeum Techniki...
Działo KWK 51 wykorzystywane było w niemieckich pojazdach Sd.Kfz 234/3 (8-RAD) Schwere Panzerspähwagen, które zostały wprowadzone do służby w 1944 jako jeden ze środków zaradczych przeciwko nawale rosyjskich czołgów.
Prezentowany eksponat został odnaleziony w 2008 roku podczas remontu przeprowadzanego w jednostce wojskowej w Podjuchach. Pierwotnie stał w ogródku saperskim na terenie placu ćwiczeń i w niewyjaśnionych okolicznościach został na jego terenie zakopany.Dzięki między innymi Alkowi Ostaszowi armatka szybko została zabezpieczona i po decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafiła do Jednostki w Czarnem. W zeszłym roku wróciła do Szczecina. Teraz- po raz pierwszy w swojej historii będzie prezentowana publicznie- w Świnoujściu! Transport eksponatu do Świnoujścia był możliwy dzięki wsparciu Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu- spółce Polskie LNG. Więcej wkrótce!


YouTube