Kolekcja i jej pochodzenie


Większość muzealiów stanowią eksponaty z prywatnych kolekcji przekazanych do muzeum jako darowizny. Poza zbiorami prywatnymi w kolekcji znajdują się między innymi depozyty Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Szczecinie Muzeum Fortyfikacji Wału Zachodniego w Niemczech (jeden z czterech zachowanych w Europie fortecznych peryskopów do kopuł 20P7), Muzeum Narodowego w Szczecinie (Panterthrum jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy na świecie!) i prywatne (m.in. działo forteczne 75 mm KwK).W fortowej kolekcji jest ponad 1500 eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują:

 

1. Armata 8,8 cm SK C/35 - to działo z niemieckiego okrętu podwodnego – typu VII C. Armata ma jednolitą lufę o długości 45 kalibrów z poziomo przesuwanym zamkiem. Laweta to bardzo prosta konstrukcja- ma opływowy kształt, nieskomplikowany mechanizm obrotu obsługiwany ręcznie, a jej wyposażenie – celownik, uprząż obsługi itd. było demontowane na czas pływania w zanurzeniu. Całość – podstawa i lufa waży blisko 2,5 tony.

 

 

2. Armata 5 cm KWK 39 L/42

 

 

3. Silnik rakietowy "Pirat"

 

4. Pantherturm- stanowisko artyleryjskie wprowadzone przez Niemców do uzbrojenia pod koniec 1943 roku. Ważącą 8 ton olbrzymią wieżę ( skonstruowaną w oparciu o wieżę czołgu średniego Panzerkampfwagen V Panther) ustawiano na szczycie specjalnego schronu ( stalowego, drewnianego lub betonowego).

 


5. Panzerabwehrwerfer 600- unikatowa, pierwsza na świecie armata gładko lufowa strzelająca pociskami stabilizującymi brzechwowo. Armatę rozpoczęto produkować pod koniec 1944 roku i wyprodukowano ich zaledwie 256 sztuk z czego  na front trafiło ok. 100 ale tylko w celach doświadczalnych. Jest to jedna z trzech sztuk zachowanych na świecie.

 

6. Kolekcja broni strzeleckiej, artylerii i amunicji, w tym między innymi:


 

  • rekonstrukcja (na oryginalnych częściach) kartaczownicy Gatlinga i działka rewolwerowego Hotchkissa na podstawie fortecznej kalibru 37 mm;

 

  • działa: ppanc.: lufa od działa  7,5 cm K.51 L/24; D-44 85 mm; przeciwlotnicze: S-60 57 mm; wz. 39 kaliber 37 mm; morskie – ZU-23 Wróbel – z pierwszej serii (wyprodukowano tylko 51 sztuk, pierwszy w kolekcji muzealnej); AKM 230; działo bezodrzutowe B-10; armatka morska 25mm 110 PM;