Marine Coating wsparło remont armaty

Dzięki pomocy firmy Marine Coating Sp. z o.o. ze Świnoujścia i jej prezesa- Pana Roberta Jóźwiaka - udało się zakończyć remont naszej armaty ZIS-3. Wypiaskowana, pomalowana podkładem cynkowym czeka na ostateczny kamuflaż!


 

Przypomnijmy- ZIS-3 to armata dywizyjna, kalibru 76,2 mm, która został wprowadzona do radzieckiej armii w 1942 roku. Nasz egzemplarz armaty był na wyposażeniu 4 Brygady Artylerii Przeciwpancernej, która została sformowana w rejonie Sum (na terenie dzisiejszej Ukrainy). Razem z żołnierzami tej brygady, wschodzącej w skład 1. Armii Wojska Polskiego, przeszła cały szlak bojowy, który zakończyła na Wale Pomorskim.

 

Armata ZIS-3 trafiła do zbiorów Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu kilka tygodni temu jednak dopiero teraz dzięki pomocy Pana Roberta Jóźwiaka armata została wyremontowana. 

 

Warto dodać że w naszej kolekcji znajduje się wiele innych ciekawych armat jak np.: Pantherturm (depozyt Muzeum Narodowego w Szczecinie, jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy na świecie), PAW 600 (depozyt Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, jeden z trzech egzemplarzy na świecie), działo 8,8cm z niemieckiego okrętu podwodnego typu VIIC ( kilkanaście egzemplarzy na świecie) a także kilka innych ciekawych egzemplarzy.

Serdecznie dziękujemy raz jeszcze Marine Coating Sp. z o.o.!


YouTube