Marszałek Piłsudski w grafice

Do końca grudnia będzie otwarta wyjątkowa wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, która otworzyła w Forcie Gerharda muzealne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Warto się pośpieszyć aby ją obejrzeć, bo niebawem ze Świnoujścia trafi do Gdańska.

 


Kult Marszałka wzrósł po przewrocie majowym, a następnie po jego śmierci i trwa do dzisiaj. Piłsudskiemu na terenie całej Polski wystawiono wiele pomników po roku 1989. W Belwederze- warszawskim pałacu gdzie zmarł- można oglądać liczne dzieła sztuki powiązane z jego biografią.

 

Artystka grafik dr Barbara Kasperczyk-Gorlak sięgnęła do cenionych litografii z lat dwudziestych XX wieku, wychodząc od czarno-białej Teki "Józef Piłsudski w 13 planszach" autorstwa krakowskiego plastyka Zdzisława Czermańskiego. Nie tylko wróciła do Jego wizerunków, ale ujawniła przed widzami zniszczenia papieru użytego do tych litografii, przypominając dramatyczne losy Teki w prywatnych zbiorach, ukrywanych przed niemieckimi żołnierzami i stalinowskimi aparatczykami. Każda zachowana w Polsce Teka Czermańskiego stała się jakby symbolem oporu przed terrorem z lat 1939-1989. Artysta grafik przetwarzając 12 litografii, przed podanie im kolorów i utworzenie form przestrzennych na dwóch planach, ukazała swój efektywny dialog z rysunkami Czermańskiego.

 

Właścicielem kolekcji jest Jarosław Bierecki z Gdyni. Pomysłodawcą wystawy- Galeria Zeidlera z Gdańska. Organizatorem wystawy Muzeum Oborny Wybrzeża w Forcie Gerharda i Muzeum Czynu Niepodległościowego. Partnerem wystawy i Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża jest Spółka Gaz System S.A.

 

YouTube