Mieszkańcy i turyści zdobyli Twierdzę!

 

Trzy niesamowite bitwy z profesjonalną filmową pirotechniką, wybuchami w fosie, wzruszający moment zakończenia jednaj z potyczek przy dźwiękach szkockich dud, a nawet niezaplanowane utopienie armaty w fosie – to wszystko mieli okazję zobaczyć uczestnicy wydarzeń, jakie odbyły się w sobotę 15 września w Forcie Gerharda z okazji Dni Twierdzy na wyspach.


Impreza zgromadziła tłumy widzów. Jeszcze dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia Dni Twierdzy na wyspach - do Fortu Zachodniego (ekspozycja samochodów militarnych oraz promocja II tomu książki „Wspomnienia z twierdzy Świnoujście”) i Fortu Anioła.

 

 

Wydarzenie przygotowała Świnoujska Organizacja Turystyczna wraz z Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda przy wsparciu Polskiego LNG.
- Coś niesamowitego – zachwycał się Pan Jarosław Bielinecki, który specjalnie na Dni Twierdzy przyjechał do Świnoujścia z rodziną z Gorzowa Wielkopolskiego. – Dzieciom oczywiście najbardziej podobały się militarne pojazdy, w tym zabytkowy czołg.

 

Moim zdaniem wszystkie bitwy były fantastycznie przygotowane, ale ostatnia potyczka o fosę to istny majstersztyk. Ludzie klaskali podczas rekonstrukcji tego wydarzenia. To niesamowite!
- I dobrze, że dudziarze jeszcze raz zagrali. Oglądaliśmy niesamowitą paradę na promenadzie, ale to co ten zespół (Częstochowa Pipes & Drums) przedstawia to niesamowite show! – dodaje Pani Elżbieta Paczułek ze Szczecina.
W sumie we wszystkich pokazach historycznych wzięło udział 200 rekonstruktorów.

 

Pasjonaci historii z różnych epok już na stałe wpisują Świnoujście w jesienny kalendarz swoich wydarzeń.
- Przyjazd tutaj i zorganizowanie pokazu to z jednej strony ciężka praca, ale tak ogromna przyjemność, że ciężko to nawet nazwać – mówi Leon Budyłowski z Tanowa. – Publiczność, która przychodzi na Fort jest niesamowita. Ludzie naprawdę się interesują naszymi mundurami, pojazdami, naszym hobby. Pokazują dzieciom, uczą ich historii – nie tylko z książek, ale właśnie podczas takich rekonstrukcji, to żywa lekcja historii jak często podkreślamy.

 


Przy każdej bitwie lektor wyjaśniał jakie były warunki, przyczyny konfliktu, kto brał w nim udział i wreszcie jakie straty poniosły strony.
- Wszystko to aby uświadomić widzom z jednej strony jak mogły wyglądać te tragiczne wydarzenia, a z drugiej, aby tym najmłodszym pokoleniom pokazać, że wojna jest czymś najokrutniejszym co może spotkać ludzi – podkreślają uczestnicy Dni Twierdzy.

 

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za przybycie i uczestnictwo we wszystkich imprezach jakie się odbywały na Forcie Gerharda, jednocześnie przypominamy że to nie koniec! W dniu jutrzejszym impreza przenosi się na forty po drugiej  stronie miasta.

 

Dni Twierdzy na wyspach - niedziela 16 września:

10.00-18.00 - Dzień otwarty Fortu Anioła
10.00-18.00 - Dzień otwarty Fortu Zachodniego, w tym:
10.00-18.00 zlot i ekspozycja pojazdów militarnych z okresu zimnej wojny (terenowych i ciężarowych)
12.00 - zwiedzanie fortu z przewodnikiem
13.00 - przejazd przez miasto pojazdów militarnych z okresu zimnej wojny
16.00 - promocja II tomu książki „Wspomnienia z twierdzy Świnoujście” połączona ze spotkaniem autorskim (sala muzealna).

 

 

 

 

 

 

więcej zdjęć już wkrótce!

 

 

 

Dni Twierdzy na Wyspach 2012

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:26
Data dodania: 11.01.2012

Dni Twierdzy 2012 - Fort Gerharda

Autor: Bartosz Turlejski
Czas: 10:57
Data dodania: 11.01.2012

Oblężenie Fortu Gerharda- Dni Twierdzy 2012

Autor: Fort Gerharda
Czas: 8:30
Data dodania: 11.01.2012
YouTube