Ministerstwo Obrony Narodowej pomaga Naszemu muzeum!

Kilka dni temu do Świnoujścia dotarła kolumna pojazdów przekazana przez MON do kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu- pojazdy są w 100% skompletowane w rzadki już w dzisiejszych czasach sprzęt łączności i radionawigacji. Serdeczne podziękowania dla Departamentu Promocji Obronności MON  za przekazany sprzęt i żołnierzom z Bazy Lotniczej w Inowrocławiu za pomoc w jego załadunku i dbałość o jego stan! Pojazdy będę prezentowane na terenie Podziemnego Miasta.

 


Pierwszym pojazdem o jaki wzbogaciła się nasza kolekcja jest węzeł łączności na samochodzie Star -266 RWŁ-1M. Sprzęt został wyprodukowany w 1972 roku i niemal przez cały czas był eksploatowany na lotnisku wojskowym.Aparatownia zapewniała łączność dowodzenia i współdziałania w sieciach i kierunkach radioliniowych, radiotelefonicznych i radiowych, a także w kierunkach łączności przewodowej – jawnej i utajnionej. Aparatownia była przeznaczona do pracy na postoju i w ruchu, jednak pełne wykorzystanie możliwości aparatowni było możliwe tylko na postoju. Zasadniczym wyposażeniem aparatowni były dwa półkomplety radiolinii R-405, radiotelefon K-1, radiostacja UKF typu R-107 /R-105/ oraz łącznica polowa ŁP-40MR. Aparatownia mogła pracować jako samodzielny element węzła łączności lub współpracować z innymi środkami łączności. Łączność radioliniowa była możliwa na odległość do ok. 40km na postoju /bez stacji pośrednich/, łączność radiotelefoniczna była możliwa na odległość do 18km w ruchu i do 40km na postoju. Łączność radiowa do ok. 8km. Oczywiście są to dane teoretyczne, życie to „brutalnie” weryfikowało.Kolejna radiostacja- na samochodzie GAZ 66- przekazana przez MON naszemu muzeum. R-845 służyła w lotnictwie- jako lotniskowe zabezpieczenie komunikacji z samolotami. Tak jak każdy wojskowy sprzęt na samochodzie jest autonomiczna- posiada agregat i maszt. Już niedługo zaświecą światełka!


 

Par- 8ss na ZIŁ 130 czyli kolejny pojazd, który trafił do naszego muzeum z Ministerstwa Obrony Narodowej. Par to radiolatarnia lotniskowa służąca do naprowadzania samolotów. Podobna- tylko nowsza- stanowiła wyposażenie lotniska w Smoleńsku. W komplecie dodatkowo dwa agregaty i radiostacja R-809.

 


Kultowy UAZ 452 z radiolatarnią PAR-9m. Na liczniku 1000 kilometrów, a na przyczepce dodatkowe dwa aregaty. Buchanka ( ta nazywają ten pojazd Rosjanie) jest produkowana od 1965 roku w Ulianowsku i nic nie wskazuje by to się zmieniło.


Ministerstwu Obrony Narodowej, które przekazało nam opisywany sprzęt raz jeszcze dziękujemy!

 

 

 

 

YouTube