Ministerstwo Obrony Narodowej pomaga Naszemu muzeum! |
Kilka dni temu do Świnoujścia dotarła kolumna pojazdów przekazana przez MON do kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu- pojazdy są w 100% skompletowane w rzadki już w dzisiejszych czasach sprzęt łączności i radionawigacji. Serdeczne podziękowania dla Departamentu Promocji Obronności MON za przekazany sprzęt i żołnierzom z Bazy Lotniczej w Inowrocławiu za pomoc w jego załadunku i dbałość o jego stan! Pojazdy będę prezentowane na terenie Podziemnego Miasta.
Pierwszym pojazdem o jaki wzbogaciła się nasza kolekcja jest węzeł łączności na samochodzie Star -266 RWŁ-1M. Sprzęt został wyprodukowany w 1972 roku i niemal przez cały czas był eksploatowany na lotnisku wojskowym.
Aparatownia zapewniała łączność dowodzenia i współdziałania w sieciach i kierunkach radioliniowych, radiotelefonicznych i radiowych, a także w kierunkach łączności przewodowej – jawnej i utajnionej. Aparatownia była przeznaczona do pracy na postoju i w ruchu, jednak pełne wykorzystanie możliwości aparatowni było możliwe tylko na postoju. Zasadniczym wyposażeniem aparatowni były dwa półkomplety radiolinii R-405, radiotelefon K-1, radiostacja UKF typu R-107 /R-105/ oraz łącznica polowa ŁP-40MR. Aparatownia mogła pracować jako samodzielny element węzła łączności lub współpracować z innymi środkami łączności. Łączność radioliniowa była możliwa na odległość do ok. 40km na postoju /bez stacji pośrednich/, łączność radiotelefoniczna była możliwa na odległość do 18km w ruchu i do 40km na postoju. Łączność radiowa do ok. 8km. Oczywiście są to dane teoretyczne, życie to „brutalnie” weryfikowało.
Kolejna radiostacja- na samochodzie GAZ 66- przekazana przez MON naszemu muzeum. R-845 służyła w lotnictwie- jako lotniskowe zabezpieczenie komunikacji z samolotami. Tak jak każdy wojskowy sprzęt na samochodzie jest autonomiczna- posiada agregat i maszt. Już niedługo zaświecą światełka!
Par- 8ss na ZIŁ 130 czyli kolejny pojazd, który trafił do naszego muzeum z Ministerstwa Obrony Narodowej. Par to radiolatarnia lotniskowa służąca do naprowadzania samolotów. Podobna- tylko nowsza- stanowiła wyposażenie lotniska w Smoleńsku. W komplecie dodatkowo dwa agregaty i radiostacja R-809.
Kultowy UAZ 452 z radiolatarnią PAR-9m. Na liczniku 1000 kilometrów, a na przyczepce dodatkowe dwa aregaty. Buchanka ( ta nazywają ten pojazd Rosjanie) jest produkowana od 1965 roku w Ulianowsku i nic nie wskazuje by to się zmieniło.
Ministerstwu Obrony Narodowej, które przekazało nam opisywany sprzęt raz jeszcze dziękujemy!

Muzealnicy zachwyceni Podziemnym Miastem 
Ministerstwo Obrony Narodowej obejmie tegoroczne Dni Twierdzy patronatem. Departament Promocji pomoże w wyposażeniu w sprzęt zabytkowego Podziemnego Miasta. Muzea ze Świdnicy, Warszawy, Bydgoszczy, Białegostoku udostępnią unikalne eksponaty do nowych wystaw. A to wszystko dzięki wizycie w Świnoujściu uczestników IV Seminarium Muzealnictwa Wojskowego!

Kolejny eksponat klasy światowej w Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu! 
Kolejny powód do radości - od wczoraj w naszym muzeum można podziwiać unikalne niemieckie działo przeciwpancerne KWK 51 kalibru 7,5 cm, zamontowane na fortecznej lawecie L/24!

Armata B-13 trafiła do kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu 
Minister Obrony Narodowej przekazał naszej placówce armatę B-13 130 mm, która obecnie znajduje się na jednym ze stanowisk ogniowych dawnej 19 Baterii Artylerii Stałej w Kołobrzegu.

Armata KWK 5cm 38 L/42 trafiła do zbiorów MOW 
Dzięki współpracy z kolegami z Francji kolekcja Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu powiększyła się o kolejny eksponat! Nowym nabytkiem jest jedyna w Polsce armata KWK 5cm 38 L/42.

Unikat z dna Świny trafił do naszego muzeum! 
Niemcy wyprodukowali ich zaledwie 256 sztuk. Ich produkcja zaczęła się pod koniec 1944 a gdyby trafiła na front mogłaby zniszczyć praktycznie każdy aliancki czołg. Mowa o niemieckim dziale pancernym PAW 600. W istocie była to pierwsza na świecie armata gładko lufowa strzelająca stabilizowanymi brzechwowo pociskami – mniej więcej tak, jak strzała z łuku bądź kuszy.

Mamy Podziemne Miasto! 
Na wyspie Wolin w Świnoujściu znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy o długości prawie 1 kilometra, kilkudziesięciu pomieszczeń i kilku wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. 31 grudnia 2013 roku cały kompleks trafił pod skrzydła Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.