Misja Projekt Arado zakończona!

 

Czas na podsumowanie. Projekt Arado to było duże wyzwanie! Nie tylko ze względu na odległość Kamiennej Góry  od Świnoujścia, ale głównie ze względu na potrzebę budowy nowej marki, której dotąd w niegdyś  przemysłowej  Kamiennej Górze nie było!

 

Celem było nie tylko ożywienie podziemi, ale tak naprawdę pokazanie nieodkrytego potencjału turystycznego przepięknej Kamiennej Góry- jednego z najpiękniejszych dolnośląskich miasteczek.

 

Gdy w 2011 roku  zostaliśmy zaproszeni do stworzenia koncepcji i zagospodarowania podziemi w Kamiennej Górze nie zastanawialiśmy się ani chwili. Spotkaliśmy się z wyjątkowa przychylnością- ze strony samorządu – Pana Burmistrza Krzysztofa Świątka i Kamili Stypuły- wyjątkowej, lokalnej patriotce i „matce” koncepcji zagospodarowania podziemi.


 

 

 

Zadanie nie było łatwe, bo Dolny Śląsk jest pełen zagospodarowanych podziemi. Liczył się pomysł! Wyremontowane podziemia trzeba było zaaranżować i stworzyć trasę zwiedzania.  Piotr Piwowarczyk, dyrektor naszego muzeum postanowił, że głównym wątkiem będą pracownie firmy Arado, które w czasie II wojny światowej funkcjonowały w Kamiennej Górze.

 

Stworzyliśmy autorski program,  które zamieniły się  podziemny kompleks, w  hitlerowskie  laboratorium. Zbudowano scenografie- Zbyszek Nowicki vel „Bob” jak zawsze stanął na wysokości zadania budując pod ziemią gigantyczne makiety – V2 oraz  latającego skrzydła.   Interaktywna tras łączy historię miasta i tajnych technologii, a także opowiada o polskich bohaterach z okresu II wojny światowej.

 

Zwiedzanie Projektu Arado w towarzystwie agenta polskiego wywiadu, wykradanie tajnych informacji, a także ekspozycja tajnych technologii - połączenie historii, przygody i zabawy- to coś co przyczyniło się do sukcesu tego obiektu! Stworzono atrakcję, która ma edukować, uczyć i bawić!

 

Otwarcie kompleksu nastąpiło 1 maja 2012 roku- co połączone było z wielką, unikalną w skali Polski  imprezą. Historycznym rajdem po Dolnym Śląsku był największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Przypomnijmy – w finałowej scenie został wysadzony pełnowymiarowy model rakiety V2! W PEŁEJ SKALI!

 

 

Udało się!

 

Przez pierwsze dwa lata Projekt Arado odwiedziło blisko 40.000 turystów. To sukces nas wszystkich- w szczególności lokalnego samorządu który mimo głosów sprzeciwu postanowił postawić na turystykę. Teraz czas aby Kamienna Góra nie zaprzepaściła danej jej szansy- trzeba stworzyć odpowiednią koncepcję zagospodarowania turystycznego, aby turysta który przyjedzie do miasta, został tutaj na dłużej. Podziemia to dopiero początek.  

 

Z dniem 1 kwietnia 2014 roku Fort Gerharda i Muzeum Obrony Wybrzeża kończą  swoją przygodę z Projektem Arado. Czekają na nas kolejne wyzwania: Podziemne Miasto w Świnoujściu, Baterie Artylerii Stałej na Pomorzu Zachodnim i Twierdza Królewiec.

 

Kompleks będzie prowadzony przez Pana Jarosława Bona i jego firmę, która z nami współpracuje od wielu lat i która od dzisiaj będzie  zajmować się tylko Projektem Arado.

 

Mamy nadzieje, że za 3-4 lata będziemy mogli przyjechać do Kamiennej Góry oblężonej przez turystów jak Karpacz, czy Zakopane. Kamienna Góra ma olbrzymi potencjał!

 

 

 

YouTube