Muzealnicy zachwyceni Podziemnym Miastem

 

Ministerstwo Obrony Narodowej obejmie tegoroczne Dni Twierdzy patronatem i wesprze organizacyjnie. Departament Promocji pomoże w wyposażeniu w sprzęt zabytkowego Podziemnego Miasta. Muzea ze Świdnicy, Warszawy, Bydgoszczy, Białegostoku udostępnią unikalne eksponaty do nowych wystaw. A to wszystko dzięki wizycie w Świnoujściu uczestników IV Seminarium Muzealnictwa Wojskowego!

 

 

Seminarium, w którym wzięło udział blisko 100 przedstawicieli muzeów wojskowych, Ministerstwa Obrony Narodowej i instytucji zajmujących się ochroną zabytków rozpoczęło się w Kołobrzegu. Po dwóch dniach wykładów i prelekcji muzealnicy ruszyli w podróż studyjną, na zaproszenie Prezydenta Miasta Świnoujście i Dyrektora Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, do Świnoujścia.

 

Uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia zarówno nowopowstającej atrakcji "Podziemne Miasto na wyspie Wolin" oraz Fortu Gerharda.

 

- Świnoujście to unikalna twierdza i wspaniałe wojskowe muzea, które mogą być przykładem do naśladowania dla innych tego typu placówek w całej Polsce - mówi Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, które było organizatorem seminarium.

 

Muzealnicy z Kołobrzegu, Warszawy, Gdyni, Kutna, Białegostoku, Poznania i innych zakątków Polski zwiedzili przedpremierowo Podziemne Miasto na Wyspie Wolin oraz Fort Gerharda.

 

- Kompleks wojskowy jest naprawdę unikalnym zabytkiem! I będzie jedynym tego typu muzeum w Polsce! Serdecznie gratulujemy wytrwałości lokalnym muzealnikom i trzymamy kciuki za powodzenie - mówi jeden z muzealników z Poznania.

 

- Miasto jest naprawdę piękne! I zmienia się w olbrzymim tempie- tak jak lokalne muzea wojskowe. Wrócimy do Was na wakacje! - obiecywali muzealnicy z Muzeum Wojska Polskiego.

 

Wizyta szacownych gości w Świnoujściu była możliwa dzięki wsparciu Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża - firmy Polskie LNG i Urzędowi Miasta Świnoujście.

 

 

 

 

YouTube