Muzeum w forcie się powiększyło!

Dotąd turyści odwiedzający fort mogli zwiedzać  parter naszej placówki jaką jest  Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Po wielu miesiącach udało nam się otworzyć salę na pierwszym piętrze gdzie przygotowaliśmy część niezwykłej historii, jaką „opowiadają” zgromadzone przez nas pamiątki historii.Od teraz turyści mogą w naszym muzeum oglądać dioramy i setki unikalnych eksponatów. Do najmniejszych można zaliczyć guziki ze szwedzkich mundurów znalezione na budowie czy zdjęcia żołnierzy którzy służyli w Twierdzy Świnoujście. Do grona tych większych zaliczyć można schron zimnowojenny w którym mieli się ukrywać dywersanci w lesie pod Świnoujściem w przypadku gdyby miasto zostało zajęte przez Amerykanów.


W fortecznym muzeum znajduje się około dwóch tysięcy niezwykłych eksponatów. To skarby historii, które po latach znajdowano w szafach, piwnicach, na strychach i wykopywano z ziemi. Większość muzealiów stanowią eksponaty z prywatnych kolekcji przekazanych do muzeum jako darowizny. Poza zbiorami prywatnymi w kolekcji znajdują się między innymi depozyty Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Szczecinie, Muzeum Fortyfikacji Wału Zachodniego w Niemczech (jeden z czterech zachowanych w Europie fortecznych peryskopów do kopuł 20P7), Muzeum Narodowego w Szczecinie (Panterthurm jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy na świecie!) i prywatne (m.in. działo forteczne 75mm KwK).


Ostatnio muzealną kolekcje wzbogaciły znalezione przed laty na wydmach w Łunowie srebra z kasyna, pamiątkowa laska oficerska z dedykacją oraz drzewiec proporca z dywizjonu U-bootów.


YouTube