Największa wisząca BIAŁO-CZERWONA w Polsce

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest dla wszystkich dniem szczególnym. W naszym zakątku 44 wysp podjęliśmy działania aby ten dzień, był jeszcze bardziej wyjątkowy. Trzy lata temu zapoczątkowaliśmy niesamowitą ceremonię, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem! Dzisiaj, 2 maja 2016 roku po raz kolejny największa w Polsce flaga zawisła na trzonie Latarni Morskiej w Świnoujściu.

 

Od kilku lat jesteśmy członkami stowarzyszenia obsługującego największą perełkę morskiej historii Świnoujścia - Latarnie Morską. W 2014 roku naszych głowach zrodził się plan aby latarnie wykorzystać do świętowania Dnia Flagi, aby trzon „królowej jasności” użyć jako olbrzymi maszt na którym dumnie łopotać będzie największa w kraju biało-czerwona!Zadanie nie było łatwe. Chodziło bowiem o uszycie w domowych warunkach flagi, do której podczas pierwszej uroczystości w 2014 roku zużyto 300 metrów kwadratowych materiału. Wyzwania tego podjęła się Pani Ewa Nowakowska z pracowni krawieckiej ze Świnoujścia. Ale to był dopiero początek. Po 18 godzinach nieustannego szycia przyszedł czas aby złożyć flagę. Tutaj pomoc uzyskaliśmy od Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Olimpijczyków Polskich, gdzie na sali gimnastycznej przy pomocy uczniów udało się w odpowiedni sposób złożyć i przygotować flagę do wciągnięcia na trzon.

 

Przed oficjalną uroczystością trzeba było wypracować metodę podniesienia flagi na trzon latarni w czym pomogli świnoujscy alpiniści, dla których opracowanie metody wymagało kilkunastu godzin przygotowań i prób, aby w odpowiedniej chwili biało-czerwona rozwinęła się w pełni swej okazałości.

 

Do współorganizacji imprezy zaprosiliśmy kilku partnerów. Najważniejszym z nich była Orkiestra Garnizonowa z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. To właśnie ona od 3 lat, co roku 2 maja punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczyna uroczystość wciągnięcia flagi na trzon latarni, grając Mazurka Dąbrowskiego.

 


Obchodzona od 3 lat uroczystość Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej co roku relacjonowana jest przez media regionalne i ogólnokrajowe. Następna uroczystość już za rok! Warto będąc w okolicy wstąpić pod Latarnię Morską aby zobaczyć to na własne oczy!

 

Latarnia to obiekt jedyny w swoim rodzaju - na jej szczyt prowadzi ponad 300 krętych schodów i jest ona najwyższą nad Bałtykiem tego typu budowlą. Świnoujska Latarnia Morska od ponad 150 lat pomaga dotrzeć marynarzom bezpiecznie do portu w Świnoujściu, a od kilkunastu lat jest największą atrakcją turystyczną regionu.


 

Flaga Polski na latarni morskiej w Świnoujściu

Autor: swinoujskie.info
Czas: 2:39
Data dodania: 11.29.2016
YouTube