Nasza Twierdza jak Navarona

 

     Już za niespełna 2 tygodnie-  20 lipca br. do Fortu Gerharda trafi potężna armata Ringkanone 15cm! To jedyna taka replika w Europie!

 

(tymczasem sałata, truskawki i szczypiorek mogą czuć się bezpiecznie)   (tymczasem sałata, truskawki i szczypiorek mogą czuć się bezpiecznie)

 

Fort Gerharda był niegdyś wyposażony w ogromne armaty 15 cm oraz 21 cm. Na początek zamówiliśmy tą mniejszą- mówi Piotr Kucharski, pasjonat historii-  jednak planujemy zamówienie również armaty 21cm! Działa takie warzyły po kilkanaście ton- nasze na szczęście będzie lżejsze przez co będziemy mogli pokazać turystom jak wyglądał proces obsługi takiej armaty- dodaje.

 

Pierwotnie działa Ringkanone służyły na pancernikach. Później zaczęto je stosować na lądzie. Chodziło o to aby mieć równorzędnie artylerię w obronie przed atakiem z morza.

 

Działo stanie na pierwszym stanowisku dolnego tarasu artyleryjskiego i każdy będzie mógł je dotknąć i zrobić sobie zdjęcie. Turyści którzy zwiedzają nasz fort niejednokrotnie pytają się o te armaty, często musimy opowiadać jak wyglądały- dodaje Damian Balicki który oprowadza po forcie- teraz będziemy mogli pokazać na żywo taką armatę i mamy nadzieje że będzie jedną z największych atrakcji naszego obiektu!

 

Armata powstaje na specjalne zamówienie w Szczecinie- płatnerz Piotr Kaczmarczyk, zwany Mardinusem przyznaje że lubi ciężkie zadania. Działo stanowi olbrzymie wyzwanie którego nikt nie chciał się podjąć.

 

Na 23 lipca przewidziany jest chrzest armaty- jedynej takiej perełki w Europie. Jakie otrzyma imię? To pozostaje tajemnicą..

 

 

 

Fortowe Ringkanone w Teleexpresie

Autor: antrakasto
Czas: 0:40
Data dodania: 07.07.2012

Ringkanone wkrótce w Forcie!

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:16
Data dodania: 07.07.2012
YouTube