Nowe wystawy, nowa jakość

Szwedzki żołdak wychodzący na uznamską plażę, sanitariuszka opatrująca rannego pruskiego strzelca z czasów wojen napoleońskich, polscy komandosi czekający na noc w zamaskowanym schronie na zapleczu wroga. To tylko kilka z tzw dioram, które powstają w muzeum w Forcie Gerharda w związku z jubileuszową wystawą, której otwarcie planowane jest już w majowy weekend!


Jednym z najciekawszych elementów nowej wystawy są specjalnie wykonane figury, które do złudzenia przypominają żywych ludzi. - Rzeźby będą części wystylizowanych scen, które będą prezentowały poszczególne okresy historii naszej twierdzy. – mówi Piotr Kucharski z fortu. – Pierwsza przedstawia szwedzkiego żołnierza, który wychodzi na uznamski brzeg. Nawiązujemy w ten sposób do lądowania armii szwedzkiej na naszych wyspach w 1630 roku – dodaje. Planowany termin otwarcia wystawy to 1 maja 2015 roku.

 

Diorama - technika rozpowszechniona w XX wieku- rodzaj makiety modelarskiej wykonywanej różnymi technikami plastycznymi i modelarskimi, przedstawiającej najczęściej wydarzenia historyczne, sceny przyrodnicze lub modele urbanistyczne. Ze względu na trójwymiarowość jest wykorzystywana w nowoczesnych ekspozycjach muzealnych.

 

Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego Bóg wojny

Autor: swinoujskie.info
Czas: 25:01
Data dodania: 02.18.2015
YouTube