Nowe wyzwanie- Fortu Ostróg w Srebrnej Górze!

Fort Ostróg w Srebrnej Górze ten jeden z najpiękniejszych fortów górskich w Europie. Od piątku obiekt ma nowego gospodarza.


– Zrobimy wszystko, by przy współpracy z gospodarzem Twierdzy i lokalnym samorządem, fort odzyskał dawny blask i stał się miejscem, gdzie historia spotyka się z przygodą i zabawą – mówi Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda w Świnoujście.


Umowę ze spółką zarządzającą kompleksem Twierdzy Srebrna Góra podpisano w piątek.Fort Ostróg w roku 1913 przebudowano fort na schronisko młodzieżowe, a pod koniec lat 30. na ośrodek szkoleniowy HJ. W latach 1939-41 funkcjonował tu Oflag VIIIB–obóz jeniecki w którym więziono wysokich oficerów Wojska Polskiego. Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację fortu, który był systematycznie rozkradany.


Gospodarz Fortu Gerharda ze Świnoujścia ma doświadczenie w przywracaniu tego typu budowlom obronnym nowego życia, tworząc z nich atrakcje turystyczne, uznane nie tylko w Polsce i Europie. Pierwszy był Fort Wschodni w Świnoujściu – przemianowany na Gerharda, później zrewitalizowana sztolnia w Kamiennej Górze z której utworzono „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera”, następnie bunkry w Przytorze w których stworzono „Podziemne Miasto na wyspie Wolin”.


YouTube