Otoczenie fortu i latarni przestanie w końcu straszyć

 

To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym województwie. I jednocześnie jedno z najbardziej zaniedbanych. Otoczenie latarni morskiej i Fortu Gerharda w Świnoujściu ma jednak zyskać nowy blask.


Po kilku latach starań udało się doprowadzić do porozumienia i przygotować konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu. Chodzi nie tylko o teren bezpośrednio przylegający do latarni morskiej oraz Fortu Gerharda, ale i okolice wraz z nabrzeżami. Dzisiaj turyści przyjeżdżający do latarni muszą pokonać popękaną drogę, przed latarnią widzą zaniedbany plac, a wokół przemysłowe konstrukcje portu i… kolejne zaniedbane place. Urząd Miasta Świnoujścia, Stowarzyszenie Miłośników Latarń i Muzeum Obrony Wybrzeża pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przygotowało konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu.- Ponieważa właścicieli terenu jest kilku, to trzeba było czasu żeby dojść do porozumienia. Dzięki uprzejmości Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz OT Port udało się powiększyć teren wokół latarni drukrotnie. Nasz pomysł jest taki, żeby usprawnić to miejsce pod względem komunikacji i dzięki nowym rozwiązaniom architektonicznym ograniczyć negatywne oddziaływanie portu - tak samo w kwestiach wizualnych, jak i np. odgłosów dochodzących z portu lub ewentualnego pylenia podczas niekorzystnych wiatrów- mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.


Co się zmieni? Pomysł jest taki, żeby przy latarni powstał piękny ogród z ławeczkami oraz elementami małej architektury. Będzie zielono, a nie industrialnie. Co z parkingiem? Pozostanie tylko miejsce, żeby pod latarnie mógł podjechać autokar, ale sam parking dla wszystkich pojazdów, czyli zarówno autobusów, jak i samochodów osobowych, zostanie wybudowany około 400 metrów od latarni. Będzie też miejsce na punkt gastronomiczny oraz ścieżka, która otoczy Fort Gerharda.


- To będzie zielone miejsce, przyjazne turystom- tłumaczą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. - Poza parkingiem powstaną także toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a przy nabrzeżu, do którego dobija tramwaj wodny, infrastruktura dla ruchu turystycznego. Od zeszłego roku do nabrzeża w pobliżu naszych atrakcji cumuje statek Adler Schiffe. Wycieczki tutaj cieszą się dużym zainteresowaniem. Oczywiście plan zagospodarowania obejmie także nabrzeże do którego w przyszłości- miejmy nadzieje- przybije okręt podwodny typu Kobben.


Konkurs ma zostać przeprowadzony w najbliższych dniach. Po wyłonieniu projektu jest duża szansa na jego realizację. Muzealnicy ze Świnoujścia liczą na dalszą pomoc i udział w tym ciekawym przedsięwzięciu władz Świnoujścia, Zarządu Portu Szczecin- Świnoujście, Urzędu Morskiego, Gaz-Systemu i innych podmiotów, którym zależy, by ten wyjątkowy zakątek "ucywilizował się na zielono".

 

YouTube