Otwarcie naszej wystawy rozpocznie obchody roku jubileuszowego miasta!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie w Forcie Gerharda wystawy "Fortyfikacje ujścia Cieśniny Świny w ciągu 1000 lat" będą pierwszym punktem na liście imprez organizowanych w związku z obchodami jubileuszowymi Świnoujścia. Druga połowa roku będzie natomiast obfitować w kilka naprawdę ciekawych i wyjątkowych wydarzeń. Kilka dni temu portal swinoujskie.info zaprosił do uczestnictwa w kilku ciekawych wydarzeniach. W związku z tym, podążając za świnoujskim portalem przekazujemy wam wstępny program.


 

Pierwszy, nieoficjalny program obchodów „Wielkiego Jubileuszu Świnoujścia”

 

**** 1maja w Muzeum Obrony Wybrzeża, w Forcie Gerharda wernisaż wystawy „ Fortyfikacje ujścia Cieśniny Świny w ciągu 1000 lat”. Zostanie otwarta wystawa jubileuszowa poświęcona historii fortyfikacji ujścia Świny w ciągu ostatnich 1000 lat. Wystawa powstała w redicie fortu i będzie można zobaczyć na niej wiele unikatowych, wcześniej nie prezentowanych fotografii i eksponatów związanych z historią naszych wysp i miasta.


**** 2maja Dzień Flagi. Impreza rozpocznie się od poniesienia największej w Polsce flagi na wieniec Latarni Morskiej w Świnoujściu. Wciągnięcie flagi poprzedzi nauka hymnu narodowego i konkurs związany z naszymi barwami narodowymi, a w uroczystości weźmie udział orkiestra Marynarki Wojennej.


**** 2 maja 50 lat 8 FOW - W Porcie Wojennym w Świnoujściu swój jubileusz obchodzić będzie 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Do portu będzie można dostać się mostem pontonowym. Szczegóły uroczystości i atrakcje zaplanowane przez Flotyllę będą znane wkrótce.


**** 18 maja Noc Muzeów. Impreza będzie miała charakter historyczny - specjalny program zaplanowało Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Latarnia Morska.


**** 3 czerwca Kapsuła Czasu. W starym ratuszu ma odbyć się uroczysta sesja Rady Miasta, a po przemarszu radnych na Plac Wolności zostanie wmurowana specjalna kapsuła czasu. Planowane jest wykonanie wspólnego zdjęcia mieszkańców miasta.


**** 5-6 czerwca Dni Twierdzy na Wyspach. Wyjątkowo zapowiadają się tegoroczne Dni Twierdzy na Wyspach. Świnoujska Organizacja Turystyczna, która co roku organizuje to wielkie święto historii, zdecydowała się przenieść imprezę z września na czerwiec. Wydarzeniu nadano nazwę „Wielki Jubileusz” i imprezę osadzono w realiach XVII wieku.
Impreza rozpocznie się 5 czerwca mszą trydencką w intencji Ojczyzny i Miasta, z udziałem mieszkańców, rekonstruktorów i chóru , który odśpiewa chorały gregoriańskie. Po mszy rekonstruktorzy z pochodniami ruszą ulicami miasta w barwnym pochodzie do dzielnicy nadmorskiej, w którym weźmie udział polska husaria. W sobotę rozpocznie się miasteczko historyczne, prezentujące realia XVII wieku, a zakończy widowiskiem historycznym pt. „Lądowanie Szwedów”. - Na uznamskiej plaży wylądują szwedzkie jednostki z królem Gustawem II Adolfem. Naprzeciwko nim wyjdą oddziały pomorskie, a całe, trzyaktowe widowisko zakończy epizod z drugiej połowy XVII wieku, w którym weźmie udział husaria na koniach - opowiada Martyna Napart z ŚOT-u.- Scenerią imprezy będzie uznamska plaża – zaznacza.


**** 19-20 czerwca Dni Morza. Poza koncertem gwiazdy zaplanowano także Paradę Historyczną (taka jak kilka lat temu)


**** lipiec Festiwal Marka Grechuty - świnoujska edycja krakowskiej imprezy.


**** lipiec Festiwal GOPRO - scena na plaży, koncert Kamila Bednarka i pokaz akrobatyczny w wykonaniu dwóch samolotów.


**** 15- 16 sierpień Dzień Latarń Morskich - spotkanie z Neptunem i nocne zwiedzanie latarni morskiej.


**** sierpień Sail Świnoujście i Wiatrak - kolejna edycja imprezy, w której główną rolę grają piękne żaglowce.


**** październik – impreza z okazji 70 lat Świnoujścia w Polsce.

 


Samorząd planuje dodatkowo organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego, Galeria 44 Andrzeja Pawełczyka – co najmniej dwóch wystaw. W programie ujęto wybrane imprezy. Mimo że jest połowa lutego, nie ma jeszcze oficjalnego programu obchodów. Logo i plakat „Wielkiego Jubileuszu” ma zostać, w wyniku konkursu, wybrane na początku marca br.

 

YouTube