Otwarcie nowej wystawy w Forcie Gerharda

Już pierwszego listopada 2017 roku, w Forcie Gerharda zostanie otwarta nowa wystawa będąca nie lada gratką dla miłośników militariów oraz broni palnej. "Broń żołnierza polskiego w latach 1860-1950"- taką nazwę nosi nowa wystawa która prezentuje ponad 300 karabinów, rewolwerów i pistoletów maszynowych.


Idea stworzenia nowej wystawy - opowiada Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda - zrodziła się w naszych głowach już kilka lat temu. Wówczas poszukiwaliśmy odpowiedniego miejsca w naszym muzeum, aby w oparciu o kolekcję historycznej broni palnej stworzyć prawdziwą zbrojownie. Sami zbudowaliśmy długą na 17 metrów gablotę, w której musieliśmy stworzyć odpowiednie warunki bezpiecznego przechowywania tego typu eksponatów- dodaje Piwowarczyk.Oprócz broni stosowanej po II wojnie światowej, pochodzącej z zakładów polskich oraz tej, którą dostaliśmy od Związku Radzieckiego jak np. kultowy pistolet maszynowy PPSz wz. 1941, zwany potocznie 'Pepeszą', w kolekcji muzeum znajduje się broń, którą stosowali żołnierze Polscy w armiach zaborczych. Wśród nich warto wymienić takie egzemplarze jak np. niemiecki karabin Mauser wz. 1889, rosyjski Mosin wz. 1891 czy austriacki Mannlicher M1895.


Do najciekawszych eksponatów które są chlubą muzeum, należy zaliczyć broń wyprodukowaną w przedwojennej fabryce broni Łucznik. - Wszyscy goście odwiedzający muzeum, będą mogli zobaczyć polski karabinek wz. 29, który był produkowany jeszcze na maszynach z gdańskiej fabryki Mausera, które Polska otrzymała w ramach reparacji wojennych - chwali się Piotr Kucharski, pasjonat historii z Fortu Gerharda- jednak największym rarytasem jest pistolet VIS wz. 1935, który uznawany jest za najlepszy pistolet II wojny światowej. To prawdziwe perełki!


Przygotowanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu mecenasa muzeum- Spółce Gaz-System S.A, która od kilku lat jako bliski sąsiad Fortu Gerharda wspiera działania prowadzone przez świnoujskich pasjonatów. Wystawa będzie otwarta od 1 listopada do końca grudnia 2017 roku. Serdecznie zapraszamy!

 

YouTube