Pantherturm będzie bronić naszego fortu!

 

     Kończą się prace przy budowie drewnianego stanowiska (schronu) pod wieżę Pantherturm. W przeciągu kilku dni "Doti"- bo tak nazwaliśmy naszą wieże - zostanie posadowiona na drewnianym schronie, który został  wykonany na podstawie planu z 1944 roku i inwentaryzacji szczecińskiego stanowiska z marca 1944 roku. Zostało ono zbudowane między innymi z... podkładów kolejowych.

 

 

 

Panterhturm to stanowisko artyleryjskie wprowadzone przez Niemców do uzbrojenia pod koniec 1943 roku. Ważącą osiem ton olbrzymią wieżę (skonstruowaną w oparciu o wieżę czołgu średniego Panzerkampfwagen V Panther) ustawiano na szczycie specjalnego schronu (stalowego, drewnianego lub betonowego).
Pod koniec II wojny światowej Niemcy wyprodukowali i ustawili 300 sztuk takich  stanowisk; między innymi na Linii Gustawa (gdzie pod Monte Casino walczyli z takimi fortyfikacjami polscy żołnierze) i w miastach-twierdzach: Wrocławiu, Szczecinie, Kostrzyniu i Berlinie.
Schron, na którym stanie wieża w Forcie Gerharda będzie zrekonstruowany w skali 1:1, a w jego wnętrzu znajdzie się wiele elementów oryginalnego  wyposażenia.   

Poza piecykiem okopowym wz. 44 ( z podgrzewaczem wody), telefonem polowym, stojakiem na broń i silnikiem, który napędzał mechanizm obrotu wieży, w stanowisku przygotowano wnękę amunicyjną i stanowisko akumulatorów. 


Więcej o pantherturmie wkrótce na stronie http://www.pantherturm.org/

 

 

Wieża Pantherturm w Muzeum Obrony Wybrzeza w Świnoujściu

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:27
Data dodania: 06.21.2012

Pantherturm i Ringkanone w TVP Historia

Autor: Fort Gerharda
Czas: 3:10
Data dodania: 10.31.2012

Wieża Pantherturm w Telexpresie

Autor: Fort Gerharda
Czas: 0:17
Data dodania: 11.17.2014

Stanowisko Pantherturm gotowe

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:05
Data dodania: 11.17.2014
YouTube