Pantherturm w naszym forcie!

Już za kilka dni w  Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda będzie można oglądać unikatowy zabytek - wieżę Pantherturm! Na świecie zachowały się tylko dwa takie eksponaty, ale tylko ten z polskiej kolekcji będzie prezentowany na schronie, który zostanie wykonany w skali 1:1!

 

Panterhturm to stanowisko artyleryjski wprowadzone przez Niemców  do uzbrojenia pod koniec 1943 roku. Ważącą 8 ton olbrzymią wieżę ( konstruowaną w oparciu o wieżę czołgu średniego Panzerkampfwagen V Panther) ustawiano  na szczycie specjalnego schronu (stalowego, drewnianego lub betonowego). Wieża z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie to eksponat wyjątkowy. Nie jest to typowa wieża czołgowa, a specjalnie wykonana dla fortyfikacji konstrukcja - od typowej wieży czołgowej różniła się między innymi grubością pancerza; strop zamiast 1,7 cm (w wieży czołgowej) miał grubość ponad 4 cm (w wieży pantherturm). Uzbrojona w armatę 7,5 cm (o długości lufy ponad 5 metrów!) była jedną z najbardziej skutecznych broni przeciwpancernych w historii wojskowości. Pomysłodawcą budowy takich konstrukcji miał być Adolf Hitler.

Pod koniec II wojny światowej Niemcy wyprodukowali i ustawili 300 sztuk takich umocnionych stanowisk - między innymi na Linii Gustawa (gdzie pod Monte Casino walczyli z takimi fortyfikacjami polscy żołnierze) i w miastach-twierdzach: Wrocławiu, Szczecinie, Kostrzyniu i Berlinie.

 

Nasza pomorska wieża  został odnaleziona przez przypadek 11 lat temu podczas prac budowlanych przy nasypie kolejowym w Szczecinie. Potem trafiła do jednostki wojskowej w Czarnem. Za kilka dni - dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie (opiekuna zabytku), z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - po raz pierwszy w historii będzie można oglądać tego „króla pola walki” w Forcie Gerharda.

Trwają prace przy budowie specjalnego drewnianego schronu wznoszonego w oparciu o projekt z 1944 roku. Wieża będzie bohaterką programu dokumentalnego BBC, a pierwszą grupą która ją zobaczyła była grupa badaczy fortyfikacji niemieckich z amerykańskiego stowarzyszania Coastal Defense Society, którzy pokonali Atlantyk specjalnie aby oglądać ten zabytek.

Wieża jest jednym z dwóch tego typu zabytków zachowanych na świecie! Drugi egzemplarz znajduje się w niemieckim Festungswerk Gerstfeldhöhe.

Prace przy budowie schronu i wystawy, która będzie towarzyszyć temu unikalnemu eksponatowi będzie można śledzić w galerii- na naszej stronie.

 

Wieża Pantherturm w Muzeum Obrony Wybrzeza w Świnoujściu

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:27
Data dodania: 06.21.2012

Pantherturm i Ringkanone w TVP Historia

Autor: Fort Gerharda
Czas: 3:10
Data dodania: 10.31.2012

Wieża Pantherturm w Telexpresie

Autor: Fort Gerharda
Czas: 0:17
Data dodania: 11.17.2014

Stanowisko Pantherturm gotowe

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:05
Data dodania: 11.17.2014
YouTube