Piekło Okopów- bitwa która ożywiła demony


Około dwóch tysięcy widzów obejrzało rekonstrukcję bitwy z okresu I wojny światowej. Wydarzenia komentował sam Bogusław Wołoszański. Po raz pierwszy w Polsce podczas jednej rekonstrukcji mogliśmy zobaczyć w akcji dwa Renault FT-17, lekkie czołgi francuskie, które podczas tzw. wielkiej wojny były używane także przez Niemców, a w 1939 roku przez wojska polskie.
Kaiserschlacht to seria ataków wojsk niemieckich na zachodnim froncie rozpoczynająca się od 21 marca 1918 roku. Celem ofensywy było przełamanie frontu i pokonanie aliantów przed przybyciem wojsk amerykańskich. Pasjonaci zademonstrowali walki charakterystyczne dla tamtych wydarzeń: atak gazowy, atak szturmowców oraz atak czołgów.
 
 
- I wojna światowa jest zapomnianą wojną, ale niesłusznie. To przecież I wojna światowa ożywiła demony. To w wyniku pierwszej wojny światowej narodził się bolszewizm, hitleryzm, narodziło się straszne zło, które eksplodowało w roku 1939 - powiedział naszemu reporterowi Bogusław Wołoszański - Z historii nie można robić komiksu. Rekonstrukcja, która zakłamuje obraz jest niepotrzebna. Ale jest wiele grup rekonstrukcyjnych, które świetnie odtwarzają historię.
 
 


B. Wołoszański w Forcie Gerharda był po raz pierwszy rok temu. Jak zdradził "Kurierowi" ogromne wrażenie zrobiła na nim praca, którą Piotr Piwowarczyk, gospodarz fortu wkłada w jego utrzymanie i promocję. - Wcześniej w Polsce był problem, że zabytki były niszczone. Fort Gerharda żyje, chociażby przez to, że pojawiają się w nim grupy rekonstrukcyjne - dodał.


Impreza odbyła się w ramach trwającej w Świnoujściu Karuzeli Cooltury. Później zobaczyliśmy też krótszą potyczkę nad fosą. Widzowie na ogół podkreślali, że rekonstrukcja bitwy w Forcie Gerharda była najciekawszym wydarzeniem w ramach Karuzeli.Tekst Bartosz TURLEJSKI
fot. ZP.PL, Fort Gerharda

więcej zdjęć >KLIKNIJ<


Bitwa Piekło Okpów, Fort Gerharda Świnoujście 20 lipca 2013

Autor: Mati Mati
Czas: 22:06
Data dodania: 11.21.2014

Fort Gerharda Inscenizacja 2013 Piekło Okopów

Autor: Wojtek Rudzki
Czas: 19:47
Data dodania: 11.21.2014
YouTube