Po blisko dwóch latach udało się skompletować okrętowe działo 8,8 cm

 

 

To prawdziwa perełka i jeden z najnowszych eksponatów w naszym muzeum. Po blisko dwóch latach udał się złożyć i osadzić na lawecie armatę 8,8 cm SK C/35. To działo z niemieckiego okrętu podwodnego typu VII C.

 

(armata 8,8 cm SK C/35)Kompletowany przez kilka lat egzemplarz pochodzi najprawdopodobniej z Marine Flakschule VII - jednej ze szkółek dla marynarzy Krigsmarine, która znajdował się w Świnoujściu w czasie II wojny światowej. W VII oddziale (który od 1943 roku stał się samodzielna szkołą podległą bezpośrednio Kommandeur der Marine (…) der Kustenartillerieschule) szkolono w obsłudze dział pokładowych przyszłe załogi okrętów podwodnych.

SK C/35 produkowano w latach 1935-1938. W 1942 roku część armat zdjęto z okrętów podwodnych by je zastąpić lekką artylerią plot.

Armata ma jednolitą lufę o długości 45 kalibrów z poziomo przesuwanym zamkiem. Laweta to bardzo prosta konstrukcja- ma opływowy kształt, nieskomplikowany mechanizm obrotu obsługiwany ręcznie, a jej wyposażenie – celownik, uprząż obsługi itd. było demontowane na czas pływania w zanurzeniu. Całość – podstawa i lufa waży blisko 2,5 tony.

 

 

Na zdjęciu powyżej Pan Heinz Tautz – maschnegefreiter z U-93, przy armacie z okrętu podwodnego typu VIIC -8,8 cm SKC/35 in 8,8CM Ubts. L.C/35 w naszym muzeum.
– Służba na okręcie podwodnym była naprawdę ciężka. Dziękuję Bogu, że nie podzieliłem losu tysięcy swoich kolegów i mogłem wrócić do domu.
U-93 na którym służył Pan Heinz został zatopiony 15 stycznia 1942 roku na Atlantyku przez brytyjski niszczyciel HMS „Hesperus”. Uratowani podwodniacy trafili do niewoli- do obozu w Kanadzie.
O nowym eksponacie i więcej wspomnień o służbie na okręcie podwodnym w czasie II wojny światowej już wkrótce..

 

 

(tabliczki znamionowe)

 

(Dariusz Krzywda trzyma w ręku pocisk do armaty 8,8cm)

 

(zdjęcie armaty na okręcie podwodnym)

 

 

Armata 8,8cm z niemieckiego uboota w Forcie Gerharda

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:39
Data dodania: 11.17.2014
YouTube