Przenośny generator prądu

Kolejny cenny eksponat trafił do naszej kolekcji. Jest nim przenośny generator prądy sprzed II wojny światowej, który służył w jednym z krakowskich fortów. Plany są takie aby w naszym forcie stał się częścią dioramy- pokoju łączności z I wojny światowej. Co ważne- urządzenie nadal działa!


Przenośny generator prądu o którym mowa, wykorzystywano w placówkach łączności różnych armii zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Służył on m.in. żołnierzom II Rzeczypospolitej. Twórcą prototypu był polski inżynier Juliusz Zbierski. Jego urządzenie trafiło na wyposażenie Armii Austriacko-Węgierskiej. Projekt polskiego konstruktora był modyfikowany i ulepszany. Generator, który trafił do Muzeum Obrony Wybrzeża które mieści się w naszym forcie, został wyprodukowany przez niemiecką firmę Telefunken.Dotychczas nie widzieliśmy podobnego urządzenia w innych polskich muzeach i na tej podstawie wnioskujemy, że jest ono rzadkie, zwłaszcza zachowane w tak dobrej formie.  Potocznie mówimy na nie rowerek lub agregat. Działa w 100 procentach i produkuje energię. Do jej wytworzenia potrzeba tylko jednej osoby i siły jej mięśni. Przy okazji można sobie wyrobić kondycję! Jest ono również bardzo praktyczne. Gdyby w muzeum nagle zabrakło światła, to można zacząć pedałować i mamy prąd potrzebny m.in. do projekcji filmu J


Unikat trafił do fortu dzięki uprzejmości kolekcjonera z Krakowa. Jest eksponowany na wystawie na piętrze naszego muzeum. Urządzenia tego co prawda nigdzie indziej nie spotkaliśmy, jednak pojawiało nam się na starych fotografiach m.in. na wojskowych wozach. Było ono proste i jednocześnie bardzo funkcjonalne. To historyczny skarb minionej epoki i bardzo cieszymy się że wzbogacił muzealną kolekcję.


YouTube