Przenośny generator prądu |
Kolejny cenny eksponat trafił do naszej kolekcji. Jest nim przenośny generator prądy sprzed II wojny światowej, który służył w jednym z krakowskich fortów. Plany są takie aby w naszym forcie stał się częścią dioramy- pokoju łączności z I wojny światowej. Co ważne- urządzenie nadal działa!
Przenośny generator prądu o którym mowa, wykorzystywano w placówkach łączności różnych armii zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Służył on m.in. żołnierzom II Rzeczypospolitej. Twórcą prototypu był polski inżynier Juliusz Zbierski. Jego urządzenie trafiło na wyposażenie Armii Austriacko-Węgierskiej. Projekt polskiego konstruktora był modyfikowany i ulepszany. Generator, który trafił do Muzeum Obrony Wybrzeża które mieści się w naszym forcie, został wyprodukowany przez niemiecką firmę Telefunken.
Dotychczas nie widzieliśmy podobnego urządzenia w innych polskich muzeach i na tej podstawie wnioskujemy, że jest ono rzadkie, zwłaszcza zachowane w tak dobrej formie. Potocznie mówimy na nie rowerek lub agregat. Działa w 100 procentach i produkuje energię. Do jej wytworzenia potrzeba tylko jednej osoby i siły jej mięśni. Przy okazji można sobie wyrobić kondycję! Jest ono również bardzo praktyczne. Gdyby w muzeum nagle zabrakło światła, to można zacząć pedałować i mamy prąd potrzebny m.in. do projekcji filmu J
Unikat trafił do fortu dzięki uprzejmości kolekcjonera z Krakowa. Jest eksponowany na wystawie na piętrze naszego muzeum. Urządzenia tego co prawda nigdzie indziej nie spotkaliśmy, jednak pojawiało nam się na starych fotografiach m.in. na wojskowych wozach. Było ono proste i jednocześnie bardzo funkcjonalne. To historyczny skarb minionej epoki i bardzo cieszymy się że wzbogacił muzealną kolekcję.

Niezwykli goście opowiadali o służbie, która ich umocniła 
„Codzienna służba w Bateriach Artylerii Stałej – żołnierze klerycy rocznika 1964-66” to tytuł wystawy czasowej którą od dzisiaj można oglądać w Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wcielenie duchownych do wojska było formą walki władzy ludowej z Kościołem. Walki, którą państwo przegrało.

VI Dni Twierdzy na Wyspach za nami. Było wybuchowo! 
Za nami kolejna edycja „Dni Twierdzy na Wyspach”. Nasze muzeum od samego początku jest głównym pomysłodawcą wydarzenia oraz współorganizatorem- obok Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Za nami kilka ciekawie spędzonych dni i wiele nieprzespanych nocy podczas przygotowań.