Rekonstruktorzy z Fortu Gerharda świętowali Dzień Niepodległości w Dziwnowie

 

 

Dwa dni przed kalendarzowym świętem w Dziwnowie odbyły się obchody związane z odzyskaniem Niepodległości w 1918 roku. Po oficjalnych uroczystościach w asyście orkiestry 8 Flotylli Obrony Wybrzeża mieszkańcy oraz zaproszeni goście udali się w stronę parku przy ulicy Słowiańskiej gdzie na wszystkich czekał pokaz rekonstruktorów oraz inscenizacja historyczna.

 

W Dziwnowie po raz pierwszy postanowiono uczcić to święto w tak wyjątkowy sposób. Pasjonaci z Teatru Inscenizacji Historycznej z Wałcza oraz świnoujski 34 pułk Fizylierów przygotowali pokaz historyczny  prezentujący  wydarzenia z 1918 roku.  Żołnierze Polscy rozbrajali wojska pruskie.  Nie obyło się walki. Polacy atakując pozycje wroga natknęli się na stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Po długotrwałej wymianie ognia z pomocą armat udało im się zdobyć pozycje nieprzyjaciela oraz wziąć kilku żołnierzy do niewoli.

 

Narrator przedstawiał umundurowanie oraz wyposażenie żołnierzy a po zakończonym pokazie wszyscy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z żołnierzami. Następnie licznie zgromadzona młodzież oraz mieszkańcy udali się na ognisko i śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne.

 

 

YouTube