Skarb już w Świnoujściu. Można go oglądać w Muzeum Obrony Wybrzeża

Posrebrzane i srebrne patery oraz talerze, kilka starych butelek, świecznik i stare medale. Odnaleziony kilka miesięcy temu na budowie w Świnoujściu skarb jest już w Świnoujściu! Dzięki staraniom świnoujskich muzealników i Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków ten ciekawy zbiór można już oglądać na wystawie w Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda – wkrótce także w Muzeum Rybołówstwa Morskiego na wystawie czasowej.

 

 

Do odnalezienia skarbu doszło kilka miesięcy temu. Podczas kopania fundamentów pod nowy budynek na ulicy Konopnickiej, odkopano kilkadziesiąt przedmiotów, które pierwotnie były złożone w drewnianej skrzyni. O znalezisku poinformowano Konserwatora Zabytków, którego inspektorzy błyskawicznie pojawili się w Świnoujściu i przewieźli skarb na badania do Szczecina. Po inwentaryzacji decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skarb wrócił do Świnoujścia. Od wczoraj można go oglądać na wystawie stałej, w muzeum w Forcie Gerharda.

 

- Wszystkie przedmioty zawinięte były w gazety. Na kilku z nich można odczytać datę- większość pochodzi z marca 1945. – mówi Darek Krzywda z fortu. – Łatwo z tego wywnioskować, że skarb został zakopany tuż pod koniec wojny.

 

W skład skarbu wchodzi kilkanaście przedmiotów. Zawinięte w gazety przedmioty w wyniku długiego przechowywania w ziemi są w nie najlepszym stanie.


 

Medal z 1648 roku
Najcenniejszym elementem jest stary, srebrny medal wybity z okazji zakończenia wojny trzydziestoletniej w 1648 roku. Na części sreber wygrawerowany jest też monogram- HB, który jest najprawdopodobniej pierwszą litera imienia i nazwiska właściciela zastawy.


- Jesteśmy na tropie potencjalnego właściciela tego skarbu. Sprawdziliśmy książki adresowe z tamtego czasu i mamy pierwszy trop, który jednak wymaga potwierdzenia. – mówi Piotr Kucharski. – Wszystko jak na razie wskazuje, ze srebra należały do właściciela małego pensjonatu, który stał niedaleko miejsca znalezienia tych przedmiotów.Niestety, z nieoficjalnych informacji wynika, że w ręce konserwatora zabytków nie trafił cały skarb - podobno znaleziono kilka innych medali i biżuterię, która do Szczecina już nie trafiła.

 

YouTube