Skarb z ul. Konopnickiej wróci do Świnoujścia

 

Posrebrzane i srebrne patery oraz talerze, kilka starych butelek, świecznik i stare medale. Odnaleziony kilka tygodni temu na budowie w Świnoujściu skarb, już za kilka dni wróci do naszego miasta. Dzięki staraniom świnoujskich muzealników i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ten ciekawy zbiór będzie można podziwiać na wystawie dotyczącej wojennych losów naszego miasta w Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda.

 

Do odnalezienia tego skarbu doszło kilka tygodni temu. Podczas kopania fundamentów pod nowy budynek na ulicy Konopnickiej, odkopano kilkadziesiąt przedmiotów, które pierwotnie były złożone najprawdopodobniej w drewnianej skrzyni. O znalezisku poinformowano Konserwatora Zabytków, którego inspektorzy błyskawicznie pojawili się w Świnoujściu i przewieźli skarb na badania do Szczecina.

 


W skład skarbu wchodzi kilkanaście przedmiotów. Niestety ich stan jest zły. Zawinięte w szmaty i gazety przedmioty w wyniku długiego przechowywania w ziemi są w nie najlepszym stanie. Teraz, dzięki decyzji Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków świnoujski skarb, po przeprowadzeniu zabiegów konserwatorskich zostanie wyeksponowany w Świnoujściu - w jednej gablocie przy planszy opisującej ostatnie dni II wojny światowej w Świnoujściu.


- Przedmioty mają wartość głównie sentymentalną. Są zniszczone. Wyprodukowano je na przełomie XIX i XX wieku i są wyrobami popularnymi. Wartość nadaje im kontekst historyczny w którym zostały znalezione. Strasznie się cieszę, że będą prezentowane w całości - mówi historyk Marcin Karwiński.


Wtajemniczeni miłośnicy historii nie ukrywają, że na terenie Świnoujścia do tego typu odkryć doszło już wiele razy. - Porcelana, weki, a nawet... rower! - mówi pan Tomasz, który jest poszukiwaczem skarbów. - O takich skrytkach wspominają byli niemieccy mieszkańcy naszego miasta w wielu swoich wspomnieniach. Przed ewakuacją w 1945 roku ukrywano wszystko co miało jakąkolwiek wartość. W nadziei, że po powrocie będzie to można odkopać i dalej używać - dodaje pasjonat.


Warto przypomnieć, że według polskiego prawa, wszystko co zostanie znalezione w ziemi należy do skarbu państwa.

 

YouTube