Skarb z wydm

Mimo, że mają ponad 70 lat są niemal w idealnym stanie. Podbijano nimi wojskowe asygnaty, rozkazy dzienne, książeczki wojskowe i dokumenty o nadaniu odznaczeń. Po rozbiciu jednostki, najprawdopodobniej tuż przed ewakuacją żołnierz który był za nie odpowiedzialny z dużą starannością każdą z nich zawinął w materiał i po włożeniu do metalowej skrzyneczki zakopał pod korzeniem sosny rosnącej tuż przy plaży. Do świnoujskiego muzeum trafiła bezcenna kolekcja pieczęci sztabowych jednego z pułków Kriegsmarine!

 

Pieczątek jest 17. Z treści stempli wynika, że pochodzą z kompanii sztabowej 3. Marine-Schützen-Regiment (3 Pułku Strzelców Marynarki Wojennej). Poza pieczęciami z nazwą jednostki, jest między innymi pieczątka komendanta i szefa pułku oraz pieczątka wykorzystywana w książeczkach wojskowych – do oznaczania okresu służby. Pieczątki zostały wyprodukowane w zakładzie Makowskiego w Wilhelmshaven, który istniej i produkuje stemple do dnia dzisiejszego.

 


Stemple zostały znalezione w metalowym pudełku na nadmorskich wydmach w 1974 roku. Zbiór przez kilkanaście ostatnich lat były własnością prywatnego kolekcjonera, który kilka dni temu przekazał je Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

 

Kolekcja będzie prezentowana na wystawie poświęconej jednostkom brzegowym niemieckiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej w Podziemnym Mieście na Wyspie Wolin.

 

3. Marine-Schützen-Regiment został utworzony w listopadzie 1944 roku ze spieszonych marynarzy Kriegsmarine i walczył ( jako zwykła piechota) w 1945 roku między innymi pod Malborkiem i na Mierzei Wiślanej.

 

 

Bataliony pułku zostały w większości zniszczone w marcowych i kwietniowych walkach w delcie Nogatu. Kompania sztabowa ewakuował się w nocy z 7/8 maja 1945 roku promem morskim z Mierzei Wiślanej do Kilonii.

 

Dowódcą pułku był Kapitän zur See Wilhelm Herwegh. W czasie swojej wojennej kariery Herwegh był między innymi dowódca stacjonującego na Zatoce Pomorskiej Artillerieschulschiff Mars ( zatopionego w Szczecinie) i komendantem Marineflakschule I w Zinnowitz koło Świnoujścia.

 

 

Złośliwy Kaizer.. czyli bóbr psychopata

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:03
Data dodania: 03.25.2012

Doda wystraszyła bobra

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:43
Data dodania: 11.17.2014
YouTube