Tegoroczne Dni Twierdzy poświęcone I wojnie światowej

Rekonstrukcja bitwy z I wojny światowej będzie główną atrakcją Dni Twierdzy, które odbędą się 12-14 września w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Atrakcją pokazu historycznego będzie m.in. kopia niemieckiego samolotu z tamtych czasów i dwa czołgi Renault FT-17.Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem imprezy, powiedział, że w tym roku Dni Twierdzy poświęcone są 100-leciu wybuchu I wojny światowej. Wydarzeniu, które dało Polsce niepodległość, a dziś jest nieco przyćmione wydarzeniami II wojny światowej – dodał.


Największą atrakcją pokazu będzie rekonstrukcja bitwy, podczas której pojawi się w powietrzu kopia niemieckiego samolotu z tamtych czasów – zdradził Piwowarczyk. I wojna światowa była pierwszym wydarzeniem historycznym, w którym użyto na dużą skalę nowych wtedy maszyn i innej techniki wojskowej – przypomniał. Można śmiało powiedzieć, że była to wojna maszyn – dodał.


W Forcie Gerharda będzie można zobaczyć podczas bitwy dwa francuskie czołgi Renault FT-17, rosyjski samochód pancerny Putiłow, baterię niemieckich miotaczy min, a także miotacze ognia – wyliczył Piwowarczyk. Wydarzenie uświetni pokaz pirotechniczny, symulacja ataku gazowego, a także szpital polowy.


- Dni Twierdzy są jedyną imprezą rekonstrukcyjną w kraju, gdzie widzowie mogą prawie dotknąć wcielających się w żołnierzy, ponieważ znajdują się często kilkanaście metrów od trwającego pokazu – powiedział Piwowarczyk.


Widzowie będą mogli zobaczyć także dynamiczny pokaz niemieckiej kopuły pancernej z czasów drugiej II wojny światowej, a także pokaz komandosów z I wojny światowej tzw. szturmowców, którzy przełamywali linię frontu i otwierali przejście dla zwykłej piechoty – powiedział.


Tegoroczne Dni Twierdzy rozpoczną się projekcją niemego filmu „Charlie żołnierzem” z Charlie Chaplinem. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka grana przez zespół Czerwie. Dzień później odbędą się główne pokazy historyczne.


Jak informują organizatorzy, świnoujska twierdza to unikalny w skali Europy kompleks kilkudziesięciu zabytkowych fortyfikacji wybudowanych w XIX i XX wieku przez Prusaków, Niemców, Rosjan i Polaków.


Jednym z fortów twierdzy jest Fort Gerharda. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia cieśniny Świny. Budowa fortu rozpoczęła się po wojnie prusko-duńskiej w 1848 r. i trwała 11 lat. Fort służył do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą.


Organizatorem Dni Twierdzy na Wyspach co roku jest Świnoujska Organizacja Turystyczna. Sponsorem Głównym firma Polskie LNG S.A. która wspiera to wydarzenie już trzeci rok!


 

Dni Twierdzy na Wyspach 2012

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:26
Data dodania: 11.01.2012

Dni Twierdzy 2012 - Fort Gerharda

Autor: Bartosz Turlejski
Czas: 10:57
Data dodania: 11.01.2012

Oblężenie Fortu Gerharda- Dni Twierdzy 2012

Autor: Fort Gerharda
Czas: 8:30
Data dodania: 11.01.2012
YouTube