Twierdza Świnoujście na przestrzeni wieków

1 maja 2015, z okazji jubileuszu nadania praw miejskich Świnoujściu ( 250 lat!) otworzymy nową wystawę: „Twierdza Świnoujście na przestrzeni wieków”. Ekspozycja będzie prezentować historię militarną ujścia Świny w ciągu ostatnich 1000 lat.



Prace przy wystawie rozpoczęły się już kilka miesięcy temu a do Fortu przybywa kolejnych, ciekawych eksponatów.


Jednym z nich jest hełm M16 z kalką Reichsmarine, to prawdziwy unikat! Hełm nie kombinowany, w pięknym stanie ( malowany pędzlem, z oryginalnym wnętrzem). Takie hełmy nosili między innymi artylerzyści nadbrzeżni niemieckiej marynarki wojennej stacjonujący w Świnoujściu, aż do 1936 roku ( Reichsmarine oficjalnie istniało do 1935 roku).



Do tego piękna kurta wzory 1920, która była donoszona „na lądzie” nawet do 1945 roku. W naszej kolekcji to drugi tego typu hełm- pierwszy, z czarną kalką Reichsmarine był używany przez batalion wartowniczy 3 MAA naszej Twierdzy.

 


Kolejnym ciekawym eksponatem który przyjechał do nas jest schron SBF 180, z kolekcji kołobrzeskiego muzeum. To obiekt składający się z prefabrykowanych odcinków blachy falistej, tworzącej walec o długości 6 metrów. Metalową „beczkę” zakopywano w ziemi na głębokości nawet do 2-3 metrów. W środku poza pryczami i szafkami na rzeczy osobiste żołnierzy była filtrowentylacja, a nawet piecyk grzewczy.



Warto dodać, że projekt ukrycia powstał w oparciu o pruskie(!) schrony przeznaczone dla punków oporu piechoty. Prusacy budowali bardzo podobne tego tupu ukrycia między innymi w Świnoujściu (w latach 1908-1911).



Egzemplarz z Kołobrzegu został wyprodukowany w 1965 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Miał służyć jako ukrycie dla 5-6 żołnierzy np. zwiadowców lub dywersantów, którzy mieli operować na terenie zajętym przez wroga. Schron, po remoncie i skompletowaniu wyposażenia (filtrowentylacji, piecyka grzewczego, pryczy składanych) będzie prezentowany w budynku redity jako jedna z dioram prezentujących historię Twierdzy po II wojnie światowej.

 

Wystawa powstaje dzięki współpracy z firmą Polskie LNG S.A. która jest mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

 

 

Pantherturm i Ringkanone w TVP Historia

Autor: Fort Gerharda
Czas: 3:10
Data dodania: 10.31.2012

Armata 8,8cm z niemieckiego uboota w Forcie Gerharda

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:39
Data dodania: 11.17.2014
YouTube