Unikalna armata ze szlakiem bojowym

Została wyprodukowana w 1942 roku. Przeszła z polskimi żołnierzami niemal cały szlak bojowy, który zakończyła na Wale Pomorskim. Od kilku dni można podziwiać ją w Świnoujściu. Mowa o armacie ZIS-3, która od kilku dni wzbogaciła zbiory Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda.


Armata była na wyposażeniu 4 Brygady Artylerii Przeciwpancernej, która została sformowana w rejonie Sum (na terenie dzisiejszej Ukrainy). Razem z żołnierzami tej brygady, wschodzącej w skład 1. Armii Wojska Polskiego, przeszła cały szlak bojowy, który zakończyła na Wale Pomorskim.


- Niemiecki pocisk przeciwpancerny uderzył i przebił jej dolny pancerz raniąc dwóch polskich kanonierów - opowiada Piotr Kucharski z Fortu Gerharda. - Armata trafiła do remontu, później do Torunia. Po kapitalnym remoncie w 1956 roku, po którym zachowały się tabliczki znamionowe, służyła do celów szkoleniowych, by na emeryturze wylądować u kolekcjonera znaczków w ogródku. Ciekawy eksponat, po remoncie, będzie jednym z elementów nowej wystawy, którą Muzeum przygotowuje z okazji przyszłorocznego jubileuszu miasta. 


ZIS-3 to armata dywizyjna, kalibru 76,2 mm, która został wprowadzona do radzieckiej armii w 1942 roku. Świnoujskie działo pochodzi z pierwszej serii produkcyjnej i jest kompletne.


 

Wystawa powstaje przy współpracy z firmą Polskie LNG- Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża.

 

 

Działo PAW 600 w Forcie Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:11
Data dodania: 10.31.2012

Johana- na stanowisku- okiem Teelexpresu

Autor: Fort Gerharda
Czas: 0:29
Data dodania: 10.31.2012

Nowe armaty w Forcie Gerharda

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:04
Data dodania: 11.17.2014

Armata 8,8cm z niemieckiego uboota w Forcie Gerharda

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:39
Data dodania: 11.17.2014
YouTube