Unikalna wystawa

Miała  14 metrów, leciała z prędkością ponad 5000 km/h i była jedną z najtajniejszych i najnowocześniejszych broni Hitlera. Uzbrojono ją w konwencjonalny ładunek, ale docelowo mogła służyć nawet do transportu bomby atomowej.


 

W Świnoujściu, w Forcie Gerharda od 23 lipca br. będzie można zobaczyć  czym Hitler chciał podbić świat! I jak agenci polskiego wywiadu mu w tym przeszkodzili! Unikalna ekspozycja to blisko 70 posterów prezentujących powstanie i bojowe użycie V-1 i V-2 oraz pracę wywiadu Armii Krajowej.  Dodatkowym elementem wystawy są unikalne, oryginalne  elementy rakiety V- oraz pocisku V-1, które po raz pierwszy w Polsce „spotkały” się w jednym miejscu. 

 

Olbrzymia dysza silnika rakietowego V-2 przyjechała do Świnoujścia z Krakowa- z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zbiornik po ciekłym tlenie  ( z którego  niemieccy żołnierze zrobili .. bojler)  z Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy. Wystawę wzbogacą także eksponaty z Niemiec- z muzeum, które funkcjonuje na terenie byłego ośrodka doświadczalnego Peenemunde.   Dzięki współpracy z muzeami z Polski i Niemiec świnoujska kolekcja części rakiety V-2 i pocisku V-1 to  unikat. W sali wystawowego ustawiono także ażurową, pełnowymiarową makietę rakiety V-2.

 

Wystawa  jest poświecono bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w okresie II wojny światowej  wykradli Niemcom tajemnicę ich wunderwaffe.   I przyczynili się do zwycięstwa nad hitlerowskim Niemcami płacąc za to w wielu przypadkach najwyższą cenę- swoim życiem. Organizatorem wystawy jest Muzeum Obrony Wybrzeża,  którego siedzibą jest Fort Gerharda w Świnoujściu i Muzeum Armii Krajowej z Krakowa. Współorganizatorem: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Wojsk  Lądowych z Bydgoszczy, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum Historyczno- Techniczne z Peenemunde. W uroczystej inauguracji wystawy, która będzie miała miejsce  23 lipca o godzinie 12.00  wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej,  a „Spotkanie z historią” zakończy się  nocnym  kinem pod gwiazdami.

 

Więcej informacji o wystawie: http://www.facebook.com/mow2011

Wystawa otwarta do 22 kwietnia 2012 roku.

Bez dodatkowych opłat- wstęp w cenie biletu wstępu do Fortu.

 

V-2 w Forcie Gerharda !

Autor: Fort Gerharda
Czas: 8:19
Data dodania: 03.22.2012

Wystawa "Polskie Państwo Podziemne w walce z bronią V" już otwarta!

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:57
Data dodania: 03.22.2012
YouTube