Unikat z dna Świny trafił do naszego muzeum!

 armata jest niemalże kompletna, na zdjęciu tuż po wyciągnięciu z kanału portowego(armata jest prawie kompletna, na zdjęciu tuż po wyciągnięciu z kanału portowego)

 

Niemcy wyprodukowali ich zaledwie 256 sztuk. Ich produkcja zaczęła się pod koniec 1944, a gdyby trafiła na front mogłaby zniszczyć praktycznie każdy aliancki czołg. Mowa o niemieckim dziale pancernym PAW 600. W istocie była to pierwsza na świecie armata gładkolufowa strzelająca stabilizowanymi brzechwowo pociskami - mniej więcej tak, jak strzała z łuku bądź kuszy.

 

Na te niezwykłe znalezisko natrafiła firma pogłębiająca kanał portowy w Świnoujściu. To unikat na skalę światową! Są jeszcze dwie takie armaty. Obie znajdują się w muzeach w Stanach Zjednoczonych.

 

Dzięki szybkiej akcji i współpracy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marynarki Wojennej oraz Urzędu Morskiego udało się uratować unikat. PAW 600 trafił do Muzeum Obrony Wybrzeża którego siedzibą jest Fort Gerharda.

 

Panzerabwehrwerfer 600 miał być wunderwaffe, odpowiedzią Niemców na ogromną liczbę sowieckich czołgów. Broń zaczęto jednak produkować dopiero w grudniu 1944 r., a więc w momencie gdy losy wojny były już przesądzone. Niemcy zdołali wyprodukować tylko 256 sztuk, z czego tylko ok. 100 trafiło na front i to w celach testowych. Działo nadal bowiem wymagało poprawek.

 

Już za kilkanaście dni armata trafi do specjalistycznej pracowni w której zostanie wyremontowana. Niestety koszt remontu armaty szacowany jest na 30-50 tys. złoty dlatego mamy nadzieje że znajdzie firma która pomoże finansowo udźwignąć ciężar tej inwestycji.


Po remoncie w pełni sprawną armatę będzie można podziwiać w specjalnej dioramie przygotowanej we wnętrzach Muzeum Obrony Wybrzeża.

 

Więcej informacji już wkrótce!

 

 

kamuflaż armaty pozostał nienaruszony(kamuflaż armaty pozostał nienaruszony)

 

 napisy na pancerzu armaty(napisy na pancerzu armaty)

 

 

Działo PAW 600 w Forcie Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:11
Data dodania: 10.31.2012
YouTube