Wielka (3 kg!) rakietnica z okrętu podwodnego

Eksponaty związane z obecnością okrętów podwodnych w Świnoujściu są jednymi z najciekawszych artefaktów w naszej kolekcji. Tym bardziej cieszy każdy tego rodzaju nowy zabytek, który do nas trafia.

 

Rakietnica 2,7cm Sternsignalpistole Doppelschuss Walther Mod.Sld została wyprodukowana tylko w 4000 sztuk. Na etatowe wyposażenie okrętów podwodnych tego typu uzbrojenie trafiło w 1938 roku. W rakietnice wyposażano także boje ratunkowe- rozstawiane na Kanale La Manche.


 

Był to dwulufowy pistolet sygnałowy produkowany ze stali przy pomocy kosztownej i pracochłonnej obróbki skrawaniem dla niemieckiej marynarki wojennej. Zaprojektowany w 1930 roku w zakładach Walthera, które prowadziły jego produkcję. Spust był podwójnego działania, broń była wyposażona w skrzydełkowy selektor wyboru lufy. Jakość wykonania była bardzo wysoka, broń oznaczano firmowym znakiem w postaci wstęgi z napisem Walther. W późniejszym okresie produkcję podjęło także przedsiębiorstwo Lieferungsgemeinschaft oznaczające wytworzone przez siebie pistolety kodem "eeu". W celu oszczędzenia stali pistolety te były produkowane ze stopu aluminiowego. Nie wiadomo, czy firma ta wytwarzała broń od początku do końca czy też składała ją z podzespołów dostarczanych przez różnych wytwórców.


Sternsignalpistole Sl była to jednolufowa wersja wyżej opisanego pistoletu Sld. Produkowana przez Walthera była oznaczana kodem "ac"


 

 

YouTube