Wielka bitwa już wkrótce! Musicie to zobaczyć!

 

Miłość i wojna na Karuzeli. To będzie wielka bitwa!Po raz pierwszy na Karuzeli Cooltury będziemy mogli obejrzeć widowiskową rekonstrukcję bitwy z okresu I wojny światowej. Narratorem wydarzeń będzie Bogusław Wołoszański. W Forcie Gerharda, gdzie widowisko obejrzymy trwa budowa okopów według projektów z okresu wielkiej wojny.


- Chodzi o Kaiserschaft czyli bitwę cesarza. Była to seria ataków wojsk niemieckich na zachodnim froncie, która rozpoczęła się 21 marca 1918 roku. Celem ofensywy było przełamanie frontu i pokonanie aliantów przed przybyciem wojsk amerykańskich - wyjaśnia Piotr Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda i organizator rekonstrukcji - Użyjemy 100 kilogramów środków pirotechnicznych. Nie są to zwykłe fajerwerki, ale profesjonalne efekty specjalne używane w najlepszych wojennych filmach - dodaje.

 

W forcie obejrzymy trzy potyczki. W każdej weźmie udział 70 rekonstruktorów trzech armii: pruskiej, francuskiej i rosyjskiej, a konkretnie Rosyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, którego żołnierze walczyli u boku Francuzów i Amerykanów. Pasjonaci będą chcieli pokazać formy walki charakterystyczne dla działań wojennych podczas I wojny światowej: atak gazowy, atak szturmowców - czyli swojego rodzaju awangardy armii, prekursorów dzisiejszych komandosów oraz atak czołgów. - To będzie prawdziwy hit! - mówi Piotr Kucharski, pasjonat historii z Fortu Gerharda - Po raz pierwszy w Polsce podczas jednej rekonstrukcji będzie można zobaczyć dwa czołgi Renault FT-17 czyli Renault FT Modèle 1917. To lekkie czołgi francuskie, które podczas I wojny światowej były używane także przez Niemców, a w 1939 roku przez wojska polskie.

 

Wielką gratką będzie obecność Bogusława Wołoszańskiego. Znany popularyzator historii gościł na Karuzeli Cooltury także rok temu, a spotkania z nim cieszyły się największą popularnością. W tym roku także weźmie udział w kilku wydarzeniach. - Prawdę mówiąc nie było trudno namówić B. Wołoszańskiego do udziału w naszej imprezie. Od razu zapałał sympatią do naszego fortu - zdradza P. Piwowarczyk.

 

W forcie trwa obecnie budowa polowych fortyfikacji. Budowane są one przez pasjonatów z Fortu Gerharda zgodnie z instrukcjami z okresu I wojny światowej. Jak wyjaśniają młodzi ludzie chodzi o lekką technologię. - Mamy sześć kilometrów żerdzi sosnowych - mówi Wiktor Matkowski, którego spotkaliśmy gdy pracował przy budowie konstrukcji - Z tego powstanie 100 metrów okopów. Można zatem sobie wyobrazić jak wiele wysiłku musieli włożyć żołnierze, żeby wybudować w czasie wielkiej wojny tysiące kilometrów umocnień.

 

Bitwę będzie można obejrzeć 20 lipca o g. 12.30. Już warto rezerwować sobie czas. Zostali na nią zaproszeni goście Karzueli Cooltury. Pasjonaci z fortu liczą więc, że rekonstrukcję obejrzą Danuta Wałęsa, Anna Komorowska, Jerzy Stuhr oraz inni znamienici goście. Impreza ruszy w kurorcie 19 lipca, a potrwa do 21 lipca. Przeszło 80 osobowości ze świata kultury, mediów, sportu i nauki będzie nadawało ton dyskusjom i spotkaniom tegorocznej edycji.

 

 

 

11:00 – 12:00 PRZED BITWĄ

Prezentacja grup rekonstrukcji historycznej

 

12:00 – 13:00 PIEKŁO OKOPÓW

Bitwa w ramach Operacji Kaiserschlacht

 

13:00 – 16:00 PO BITWIE

Miasteczko historyczne

 

16:00 – 17:00 POTYCZKA O FOSĘ

Inscenizacja walk na froncie wschodnim

 

Ceny biletów:

25 zl osoba dorosła

15 zl młodzież i dzieci

 

Ilosc miejsc ograniczona! Więcej informacji na http://zp.pl/pieklo_okopow/

 

Telefon kontaktowy: 515 920 993

 

 

Tekst   Bartosz TURLEJSKI/ Kurier Szczeciński

 

Dni Twierdzy na Wyspach 2012

Autor: Fort Gerharda
Czas: 2:26
Data dodania: 11.01.2012

Dni Twierdzy 2012 - Fort Gerharda

Autor: Bartosz Turlejski
Czas: 10:57
Data dodania: 11.01.2012
YouTube