Wyjazd studyjny do Francji

 

Niespełna miesiąc po ostatniej podróży po europejskich muzeach nadarzyła się kolejna okazja do zwiedzenia zagranicznych placówek. Tym razem wyjazd związany był z pozyskaniem nowego eksponatu.


Dzięki kilkuletniej współpracy z zagranicznymi partnerami udało się sprowadzić do świnoujskiej placówki jedyną w Polsce armatę  KWK 5cm 38 L/42. O nowym eksponacie można przeczytać TUTAJ.


Wyjazd po armatę okazał się idealnym czasem aby odwiedzić takie miejsca jak Linia Maginota czy plaże Normandii. Pierwszym miejscem na mapie naszej podróży były okolice Verdun gdzie odwiedziliśmy między innymi Ossuarium Douaumont- budowlę upamiętniającą żołnierzy poległych w bitwie pod Verdun podczas I wojny światowej. Ossuarium jest zlokalizowane na cmentarzu wojskowym w miejscowości Douaumont niedaleko Verdun. Obowiązkowymi miejscami były również Fort Douaumont i Fort Vaux- oby dwa są zagospodarowane i udostępnione turystom. Ale o wiele większe wrażenie zrobił Fort A2 Fermont- kompleks z niemalże całym zachowanym wyposażeniem.. Od instalacji elektrycznych, torów, sprawnych wind i pomieszczeń pełnych sprzętu poprzez olbrzymie kopuły pancerne i armaty. Wszystkie placówki w nowoczesny sposób za pomocą dioram prezentują swoje zbiory. W takim sam sposób powstają dioramy również w naszym muzeum, które na nowy sezon zaprezentowane będzie w nowej osłonie.


Korzystając z okazji znalazł się czas aby pojechać do Paryża i zwiedzić ciekawe miejsca, niekoniecznie związane z tematyką militarną.


 

 

YouTube