Zabytkowa krata z Torunia będzie strzec Fortu Gerharda

Waży ponad 5 ton. Jest wysoka na 2,5 metra i przez blisko 150 lat strzegła dostępu do jednego z toruńskich fortów. Już niedługo strzec będzie wejścia do Fortu Gerharda! Świnoujska Twierdza od wczoraj bogatsza jest o bardzo cenny zabytek – oryginalny płot forteczny!


Krata od kilkunastu lat pełniła funkcje ogrodzenia w jednej z toruńskich firm. Gdy właściciel postanowił stary płot zlikwidować i ze złomować zabytkiem zainteresował się Tomasz Iwaszkiewicz- prezes Stowarzyszenia Skansenu Pancernego Twierdzy Toruń. Czasu na reakcje było bardzo mało, bo właściciel – w przypadku braku ewentualnego nabywcy –chciał płot zdemontować w sposób inwazyjny, by łatwiej go ze złomować.Już kilka godzin po uzyskaniu informacji o kracie byliśmy na miejscu. – mówi Dariusz Krzywda z Muzeum Obrony Wybrzeża. Negocjacje z właścicielem terenu na którym znajdowała się krata forteczna nie były łatwe. Przedsiębiorca postanowił wykorzystać zainteresowanie zabytkiem i podniósł cenę „złomu” o 300% w stosunku do pierwotnej wyceny.

 

- Zrezygnowaliśmy z zakupu innego cennego zabytku, bo groźba że krata trafi do huty była bardzo realna. Od czwartku krata jest już w Świnoujściu! - dodaje Krzywda.

 

- Warto dodać, że w Świnoujściu i Szczecinie nie zachował się nawet najmniejszy kawałek takiej kraty. Z odzyskanych fragmentów, po ich gruntownym remoncie zostaną wykonane bramy forteczne i ogrodzenie tuż przed fortem. – mówi Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża .- Mamy unikalny materiał ilustracyjny – zdjęcia z lat 20-tych XX wieku na podstawie których będziemy rekonstruować takie ogrodzenie. W kolekcji Muzeum jest też długi odcinek innej unikalnej kraty stalowej, która niegdyś otaczała koszary świnoujskiego pułku fizylierów( obecnie Urząd Miasta Świnoujście).

 


Zanim ogrodzenie stanie w docelowej lokalizacji, już od poniedziałku jego mały fragment będzie można podziwiać w fortowym muzeum.

 

Muzeum Obrony Wybrzeża ma swoją siedzibę w Forcie Gerharda w Świnoujściu. Mecenasem placówki jest spółka Polskie LNG S.A. która buduje w Świnoujściu Terminal LNG.

----------
Krata (płot) forteczna została wykonana około 1870 roku. To krata tzw. parkanowa. Pozyskane elementy (przęsła) broniły dostępu do fortu od strony zapola. Każdy z elementów ma wysokość około 2,5 metra i wyposażony jest w specjalne , zaostrzone zęby które utrudniały pokonanie ogrodzenia.


 

Fort Gerharda w TVN

Autor: Fort Gerharda
Czas: 4:35
Data dodania: 03.25.2012

Rekonstrukcja legendarnego lądowania aliantów w Normandii

Autor: iswinoujscie
Czas: 4:38
Data dodania: 12.30.2013

Stanowisko Pantherturm gotowe

Autor: Fort Gerharda
Czas: 1:05
Data dodania: 11.17.2014
YouTube