Zabytkowy motocykl trafił do naszego Muzeum

W 1942 roku woził niemieckich żołnierzy w okolicach Stalingradu. Później trafił do jednego z kołchozów, skąd został odkupiony przez rosyjskiego kolekcjonera. Parę lat temu z Rosji- przez Stargard Szczeciński- trafił do Świnoujścia.


Dzięki Radkowi Gajcy, pasjonatowi historii ze Świnoujścia od 14 lutego można go podziwiać w kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda.

 


Mowa o ZÜNDAPP-ie KS 600- jednym z najszybszych motocykli jakie jeździł po Europie w okresie międzywojennym.
- Gdy w latach trzydziestych dwudziestego wieku wprowadzono na rynek pierwsze modele tego motocyklu, KS 600 od razu stał się prawdziwą legendą. Swoją popularność zawdzięczały nowoczesnej ramie tzw. skrzynkowej i czterosuwowemu silnikowi typu boxer- opowiada Pan Radek.
Motocykl na prostej drodze mógł rozwinąć prędkość blisko 150 km/h! Maszyna łączyła w sobie płynność prowadzenia i znakomitą przyczepność do drogi.

 

KS 600 przed wojną był wykorzystywany głównie przez pocztę, a w wojsku- jako motocykl dla łączników i zwiadu. Maszyny służyły na wszystkich frontach II wojny światowej i były bardzo cenioną zdobyczą wojenną, z której chętnie korzystali alianci.


Motocykl został przekazany do muzeum w długoterminowy depozyt. Jednoślad jest w trakcie rewaloryzacji i dzięki olbrzymiemu nakładowi pracy Pana Radka w przyszłości na pewno wyjedzie na ulicę.
Przy okazji warto przypomnieć, że muzealna kolekcja z dnia na dzień jest coraz większa. Kilka dni temu do świnoujskiego Fortu trafiła między innymi olbrzymia flaga Kaiser Marine, w pełni sprawny zegar przemysłowy z lat dwudziestych XX-go wieku, a za kilka dni przybędą dokumenty związane kontradmirałem Zygmuntem Rudomino- pierwszym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.