Znalazła na zdjęciu ojca!

Historia jest naprawdę fascynująca!

 


Kilka tygodni temu wydawany w Niemczech kwartalik Usedom Exclusiv zamieścił materiał o naszym obiekcie- Podziemnym Mieście. Jedna z opublikowanych z naszej kolekcji ilustracji prezentowała grupę niemieckich żołnierzy, którzy uwiecznili się na zdjęciu podczas z przerwy w szkoleniu. Jedna z turystek odpoczywających w Karslagen znalazła na zdjęciu swojego ojca!!!

 


O swoim odkryciu poinformowała redakcję, która postanowiła kontynuować opowieść i poszukuje innych artylerzystów, którzy służyli w czasie wojny w świnoujskiej Baterii Vineta.

 


Artylerzysta służby pomocniczej, stojący w drugim rzędzie (czwarty od lewej) to Martin Klander, rocznik 1928 roku pochodzący spod Drawska Pomorskiego. Do wojska został powołany 23 stycznia 1944 roku i trafił do baterii Cappela, przechodząc wcześniej szkolenie w Baterii Vineta ( dzisiejszym Podziemnym Mieście). Przeżył wojnę i został nauczycielem w Hanowerze.


 


Trwają poszukiwania innych artylerzystów, a my czekamy na zdjęcia - tym razem z kolekcji rodzinnej, których kilka się zachowało.

 


Przypomnimy, że Podziemne Miasto (Bateria Vineta) w czasie II wojny światowej pełniło funkcje baterii szkolnej jednego z oddziałów szkoły artylerii nadbrzeżnej niemieckiej marynarki wojennej.


Ekspozycja w Podziemnym Mieście powstaje dzięki pomocy mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - firmie Polskie LNG


 

 

Schron maszynowni Baterii Vineta

Autor: Fort Gerharda
Czas: 7:37
Data dodania: 01.22.2013
YouTube