Fort Gerharda http://fort-gerharda.pl/rss.xml Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny. pl 1508201049 fort-gerharda.pl 60 Kilka tysięcy widzów oglądało rekonstrukcję starożytnej bitwy artykul_kilka-tysiecy-widzow-ogladalo-rekonstrukcje-starozytnej-bitwy_337.html Inscenizacja bitwy przyciągnęła na plażę w Świnoujściu kilka tysięcy widzów. W tym roku podczas Dni Twierdzy, naprzeciwko siebie stanęli Rzymianie i barbarzyńcy. Osada Gotów została spalona, a maszyny wojowników z Imperium Rzymskiego pomściły śmierć rzymskiego senatora.

]]>
Ruszyły VII Dni Twierdzy na Wyspach. artykul_ruszyly-vii-dni-twierdzy-na-wyspach-_338.html W starym ratuszu miejskim uroczyście zainaugurowano Dni Twierdzy. W piątek otwarto wystawę „Sienkiewicz w rysunku i ilustracji x.Wacława Piszczka CM”, a dr Przemysław Maćkowiak zaprezentował wykład: Fort Anioła w Świnoujściu i Zamek Św. Anioła w Rzymie — podobieństwa i różnice.

]]>
Specjalne wydanie Kronik Portowych na Dni Twierdzy artykul_specjalne-wydanie-kronik-portowych-na-dni-twierdzy_336.html Takie widowiska historycznego w Polsce jeszcze nie było!  W sobotę na świnoujskiej plaży zmierzą się Rzymianie z barbarzyńcami. Ze specjalnego dodatku do Kronik Portowych czytelnicy dowiedzą się wszystkiego o uzbrojeniu legionisty, kim byli gladiatorzy, a także..

]]>
VII Dni Twierdzy. Ave Cesar Świnoujście! artykul_vii-dni-twierdzy-ave-cesar-swinoujscie_335.html Gladiatorzy w pocie i krwi będą walczyć o złoty laur najpiękniejszej kobiety. Rzymski Legion XXI zmierzy się z barbarzyńcami, którzy na świnoujskiej plaży, niemal jak słynni Galowie, założą obóz, aby trwać w oporze przeciw Cezarowi. W dniach 7-10 września, Świnoujście, za sprawą VII Dni Twierdzy na Wyspach przeniesie się w czasy starożytnego Rzymu!

]]>
Już wkrótce nowa wystawa artykul_juz-wkrotce-nowa-wystawa-_334.html Już za kilka tygodni w fortecznym Muzeum Obrony Wybrzeża zakończone zostaną prace nad organizacją nowej wystawy. Obecnie na parterze znajduje się ekspozycja prezentująca niemiecką artylerię forteczną, natomiast na piętrze czeka na Was historyczna wędrówka po świnoujskim garnizonie w latach 1848-1960.

]]>
Cofka poszerzyła fosę w forcie o trzy metry artykul_cofka-poszerzyla-fose-w-forcie-o-trzy-metry_333.html Nie wszyscy martwią się z powodu wielkiej cofki, która nękała przez ostatnie dwa dni Świnoujście. Fosa w Forcie Gerharda powiększyła się, a świeża woda wyparła zalegający tutaj muł.

]]>
Tak wyglądała twierdza, którą wysadzono w powietrze. Unikalne zdjęcia! artykul_tak-wygladala-twierdza-ktora-wysadzono-w-powietrze-unikalne-zdjecia_332.html Dzisiaj ten zabytek byłby ewidentnie jedną z największych atrakcji turystycznych północnej Polski! Przez komunistów i ludzi ograniczonych kulturowo, przy cichej aprobacie mieszkańców, Twierdzę wysadzono w powietrze! Pozostały po niej  tylko wspomnienia, tarcza zegarowa i kolekcja unikalnych zdjęć!

]]>
Dbajcie o ptaszki. Te duże i te mniejsze artykul_dbajcie-o-ptaszki-te-duze-i-te-mniejsze_331.html Przez kilka najbliższych dni ostro (jak na świnoujskie warunki) przymrozi! Pamiętacie o naszych braciach mniejszych? Szczególnie ptakach?  Warto pomyśleć o miseczce wody, słonince za oknem i kramiku z ziarenkami!

]]>