Fort Gerharda http://fort-gerharda.pl/rss.xml Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny. pl 1519068356 fort-gerharda.pl 60 W święta też szkolimy! (sprawdź godziny) artykul_w-swieta-tez-szkolimy-sprawdz-godziny_214.html Życzymy Państwu radosnych i zdrowych świąt oraz wszystkiego najlepszego w nowym roku! Nam możecie życzyć nowych eksponatów do naszego muzeum oraz kolejnych rekrutów, którzy zasilą szeregi żołdaków w Forcie Gerharda i wywiadowców w Podziemnym Mieście. A tych szkolić będziemy także w okresie świątecznym. Uwaga! Zmianie ulegają godziny wejść do naszych obiektów. Jeżeli się do nas wybieracie, to sprawdźcie w tym linku nowe terminy!

]]>
Mamy nowe eksponaty w naszym muzeum! artykul_mamy-nowe-eksponaty-w-naszym-muzeum_348.html Niemal każdego tygodnia forteczne Muzeum Obrony Wybrzeża powiększa się o unikatowe skarby historii. Kolekcję około czterech tysięcy eksponatów w ostatnim miesiącu wzbogaciło kilkanaście niezwykłych przedmiotów. Oto kilka najciekawszych:

]]>
Śmiercionośne torpedy. Nowy punkt na turystycznej mapie! artykul_smiercionosne-torpedy-nowy-punkt-na-turystycznej-mapie_345.html To jeden z najmniej znanych, a jednocześnie bardzo wartościowy zabytek świnoujskiej twierdzy. Dzięki pracy pasjonatów i pomocy Gaz Systemu oraz samorządu, być może już wkrótce stanie się kolejnym celem wycieczek na turystycznej mapie naszego miasta.

]]>
Skarb z dna fosy wyciągnięty! Odkrycia dokonał... bóbr. artykul_skarb-z-dna-fosy-wyciagniety-odkrycia-dokonal-bobr_347.html I pomyśleć, że zabytek mógłby leżeć na dnie fosy jeszcze przez wiele, wiele lat, gdyby nie... bóbr. Wyciągnięta z wody armatnia lufa ma dwa metry i może ważyć dwie tony. Pochodzi z XIX wieku. W piątek, przy użyciu ciężkiego sprzętu wyciągnięto ten skarb historii z dna fosy.

]]>
Marszałek Piłsudski w grafice artykul_marszalek-pilsudski-w-grafice_349.html Do końca grudnia będzie otwarta wyjątkowa wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, która otworzyła w Forcie Gerharda muzealne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Warto się pośpieszyć aby ją obejrzeć, bo niebawem ze Świnoujścia trafi do Gdańska.

]]>
Pancerna biżuteria zdobi fort. Zamontowaliśmy okiennice! artykul_pancerna-bizuteria-zdobi-fort-zamontowalismy-okiennice-_346.html Gdy Fort Gerharda nie miał gospodarza, złomiarze wycięli wszystko co dało się spieniężyć. Zniknęły m.in. stalowe okiennice, a nawet drzwi z fortecznymi okuciami.

]]>
W fosie znaleziono prawdziwy skarb? artykul_w-fosie-znaleziono-prawdziwy-skarb_344.html Przedmiot waży najprawdopodobniej około 2 ton – trudno określić jego pochodzenie i wiek, ale pierwsze rozpoznanie wykonane pod wodą przez nurka –archeologa, wskazuje, że przedmiot  może mieć kilkaset lat.

]]>
Otwarcie nowej wystawy w Forcie Gerharda artykul_otwarcie-nowej-wystawy-w-forcie-gerharda_350.html Już pierwszego listopada 2017 roku, w Forcie Gerharda zostanie otwarta nowa wystawa będąca nie lada gratką dla miłośników militariów oraz broni palnej. "Broń żołnierza polskiego w latach 1860-1950"- taką nazwę nosi nowa wystawa która prezentuje ponad 300 karabinów, rewolwerów i pistoletów maszynowych.

]]>