Fort Gerharda http://fort-gerharda.pl/rss.xml Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny. pl 1618142749 fort-gerharda.pl 60 Unikatowa torpeda z jeziora Miedwie artykul_unikatowa-torpeda-z-jeziora-miedwie-_377.html Z dna jeziora Miedwie grupa specjalistów wydobyła niemiecką lotniczą torpedę ćwiczebną F5b. Pocisk jest unikatem i to zachowanym w doskonałej kondycji.  Oględzin eksponatu dokonał prof. dr hab. Antoni Komorowski, specjalista w dziedzinie tego typu torped.

]]>
Granatnik Granatenwerfer 16 trafił do kolekcji artykul_granatnik-granatenwerfer-16-trafil-do-kolekcji_375.html Granatenwerfer 16, czyli niemiecki granatnik wyprodukowany w okresie I wojny światowej, a używany prawdopodobnie przez polską armię w 1939 roku podczas kampanii wrześniowej, zyskał nowe życie.

]]>
Wyjątkowe pamiątki, wyjątkowa histori artykul_wyjatkowe-pamiatki-wyjatkowa-histori_376.html Muzeum Obrony Wybrzeża w świnoujskim Forcie Gerharda wzbogaciło się o pamiątki związane z Wilhelmem Dreesem, sanitariuszem z krążownika Lützow. Bezcenne rodzinne eksponaty przekazały placówce dzieci marynarza. Chodzi o małżeństwo z zachodnich Niemiec, które od kilku lat przyjeżdża na wakacje do Świnoujścia.

]]>
Sabaton kręcił w Forcie Gerharda teledysk do najnowszej piosenki artykul_sabaton-krecil-w-forcie-gerharda-teledysk-do-najnowszej-piosenki_370.html To jeden z najpopularniejszych zespołów z pogranicza power i heavy metalu w Europie. Większość jego utworów związanych jest z historią – te najsłynniejsze w Polsce piosenki dotyczą bitwy pod Wizną (40:1)  i Powstania Warszawskiego. Zdjęcia do teledysku Fields od Verdun kręcił w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

]]>
Królowa armat trafiła do Świnoujścia artykul_krolowa-armat-trafila-do-swinoujscia_371.html Po ponad dwóch latach starań muzealników ze świnoujskiego Fortu Gerharda, nieprzespanych nocach dyrektora tej placówki i czasami absurdalnych negocjacjach, do Świnoujścia dotarła „Alice”, czyli armata 8,8 cm FLAK 37/2. To jedyne takie działo w Polsce i jedno z nielicznych Europie. 

]]>
Fort Gerharda i Podziemne Miasto największymi atrakcjami miasta artykul_fort-gerharda-i-podziemne-miasto-najwiekszymi-atrakcjami-miasta_372.html Według wyników badań turystyki, wykonanych w 2018 roku na zlecenie Miasta Świnoujście, największymi atrakcjami Świnoujścia zostały Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto! Na podium znalazła się również Latarnia Morska oraz falochrony.

]]>
Niemiec płakał jak sprzedawał artykul_niemiec-plakal-jak-sprzedawal_373.html Model brytyjskiego czołgu MK IV trafił spod niemieckiego Hanoweru do Świnoujścia. MK IV to brytyjski czołg, którego alianci używali podczas I wojny światowej. Był to pierwszy czołg, który produkowano wówczas tak masowo. Powstało 1220 egzemplarzy.

]]>
Szukamy mieszkańców świnoujskiej Atlantydy artykul_szukamy-mieszkancow-swinoujskiej-atlantydy_374.html Osternotahfen to piękne osiedle, które aż do 1938 roku cieszyło się niezależnością do Świnoujścia, po wojnie otrzymało nową nazwę- Chorzelin. Nie przetrwało próby czasu- zniknęło z powierzchni ziemi w latach 70-tych XX wieku,  by ustąpić betonowym placom, na których obecnie przeładowuje się węgiel … z Rosji.

]]>