Pogoda Świnoujście:

Menu Zamknij

Jedyny w Polsce

Fort Gerharda wzbogacił się o eksponaty wyjątkowej klasy, czyli jedyny w Polsce kompletny zestaw armaty C/73 Kruppa wraz z przodkiem! Całość jest doskonale zachowana i wymaga tylko niewielkiej ingerencji konserwatorskiej, mimo iż oba elementy kompletu przez kilkadziesiąt lat przechowywane były w prowizorycznych warunkach. Nadszedł jednak czas by nadać tym eksponatom nowe życie!
Zestaw idealnie wpisuje się w naszą muzealną kolekcję i dołączy do innych armat tego okresu, czyli C/76 i FK 16, które już wcześniej można było podziwiać w Forcie.

Armata C/73 powstała na bazie doświadczeń wojny francusko-pruskiej i konieczności poprawy skuteczności niemieckiej artylerii polowej. Koncern Kruppa rozpoczął produkcję działa w 1873 roku. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, na czele z nową konstrukcją zamka znanego jako cylindryczno-pryzmatyczny. Armata była ładowana odtylcowo pojedynczym ładunkiem miotającym i pociskiem 8,8 cm (chociaż opracowano również lżejszy wariant z lufą o kalibrze 78.5 cm). Działo przymocowane do przodka transportowano przy pomocy zaprzęgu sześciu koni.

Na wyposażeniu Armii Cesarstwa Niemieckiego działa C/73 pozostawały przez całą I wojnę światową, jednak po 1916 roku stopniowo je wycofywano. Decydowały kwestie logistyczne, do armat FK 96 n.A. na wyposażenie dołączały nowoczesne FK 16, a obie konstrukcje używały amunicji 7,7 cm. Dla C/73 znaleziono jednak inne zastosowanie, jako armaty przeciwlotnicze, początkowo ustawiane na prowizorycznie przygotowanych stanowiskach, aby skierować lufy w niebo, a później na specjalnie skonstruowanych podstawach.

Armaty C/73 tego typu były również eksportowane do m.in. Turcji, Hiszpanii, czy państw bałkańskich. Nasz nowy eksponat również jest wersją eksportową. Wyprodukowano go w 1891 roku w zakładach Kruppa w Essen.