Pogoda Świnoujście:

Menu Zamknij

Przypomina średniowieczną machinę oblężniczą

Do naszej kolekcji dołączył dziś ciekawy i… pokaźny eksponat – armata przeciwlotnicza M1931. Jedyny tego typu zabytek w Polsce, jeden z 40 egzemplarzy tego typu uzbrojenia zachowany na świecie.
Przez koła i dziwaczną konstrukcję kojarzy się ze średniowieczną maszyną oblężniczą.
Skomplikowany proces rozkładania i ustawienia tego „potworka” potrwał kilka godzin (dobrze wyszkolona obsługa czas ten mierzyła w minutach!). Po rozruszaniu zastałych mechanizmów działo jest gotowe do użycia.

Armatę zaprojektowano w Związku Radzieckim przy współpracy z projektantami z niemieckiej firmy Rheinmetall. Produkcję rozpoczęto w 1931 a zakończono ją w 1938 roku – co ciekawe pierwsza partia luf była produkcji niemieckiej. Po wybuchu II wojny światowej wiele dział tego typu zostało zdobytych przez Niemców i wykorzystywanych jako 7,62 cm Flak M.31(r), aż do wyczerpania zapasów amunicji. Dodatkowo kilkadziesiąt egzemplarzy przekalibrowano na kaliber 8,8 cm poprzez wymianę luf dział. Większość zdobycznych armat wykorzystano w artylerii nadbrzeżnej na Wale Atlantyckim i do obrony przeciwlotniczej miast – także w Świnoujściu!
W 1944 roku kilkadziesiąt dział Niemcy sprzedały Finlandii, która miała je już na swoim wyposażeniu swojej armii – zdobyli kilkadziesiąt armat w wojnie zimowej i używali je pod oznaczeniem 76 ItK/31 ss.
W Finlandii broń tego typu były używana jako działa szkoleniowe w artylerii nadbrzeżnej do lat 80-tych XX wieku!
Egzemplarz, który trafił do Świnoujścia pochodzi z niemieckiego arsenału – działo zostało zdobyte na froncie wschodnim i przekazane Finom (prawdopodobnie w 1944 roku). Brało udział w wojnie kontynuacyjnej by ostatecznie trafić do jednej z baterii przybrzeżnych we wschodniej Finlandii. Kilkadziesiąt lat temu zabytek trafił do Holandii, do jednego z najstarszych muzeów II wojny światowej w Europie – Muzeum Wojny w Overloon.
Dzięki owocnej współpracy, po kilku miesiącach, udało się i od dziś ten ciekawy eksponat jest własnością naszego muzeum!